SON DAKİKA

İŞKUR’u Zarara Uğratanlara 10 İlde Operasyon

İŞKUR’da kurslara katılmayan kişilere ödemeler yapıldığı, bazı yöneticilerin rüşvet aldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı tespit edildi. 10 ilde eş zamanlı yapılan operasyonda 35 kişi gözaltına alındı.

Bu haber 22 Kasım 2022 - 15:42 'de eklendi.
Abone ol

İŞKUR’da kurslara katılmayan kişilere ödemeler yapıldığı, bazı yöneticilerin rüşvet aldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı tespit edildi.

Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu soruşturma başlattı.

KURUM 20 MİLYON TL ZARARA UĞRATILDI

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, “Yapılan ihbarlar, elde edilen bilgiler sonrası İş kur genel müdürlüğünde çalışan memurların ihale yoluyla düzenledikleri meslek edindirme ve iş başı eğitim programlarında usulsüzlükler yaparak sahte belgelerle kursa katılmayan kişilere ödemeler yapılmasını sağladıkları, bu şekilde 2014-2018 yılları arası kurumun 20 milyon TL zarara uğratıldığı” belirtildi.

Bu yönde kurum müfettişinin de bir ropar hazırladığı belirtilen açıklamada, “Raporda ihalelerdeki usulsüzlüklerle ihaleye fesat karıştırma suçlarının da işlendiğinin tespit edildiği, iletişimin dinlenmesi tedbiri sonrası bir kısım şüpheliler tarafından aynı doğrultuda rüşvet suçunun işlendiğini gösterir tape kayıtlarının tespit edildiği, alınan tanık ve müşteki beyanları, müfettiş raporları, kriminal inceleme raporları, yapılan tespitler ve elde edilen deliller doğrultusunda organize şekilde hareket eden şüphelilerin suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve örgüte üye olma, nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma suçlarını işledikleri 24 ayrı suç eylemine katılan 58 şüpheli tespiti yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

58 ŞÜPHELİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

Şüphelilerin 21’i İŞKUR personeli, 17’si şirket/firma yetkilisi, 13’ü sahte kursiyer, 7’si usülsüz kursiyer ve kimlik temin eden olarak eylemelerde yer aldıkları bildirildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

58 şüphelinin yakalanması için bu sabah 10 ilde operasyon düzenlendiği açıklandı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR