SON DAKİKA

IŞİD’İN MUSUL’DA UYGULADIĞI EĞİTİM SİSTEMİ

Bu haber 16 Temmuz 2017 - 18:18 'de eklendi. Son Güncelleme8 Mayıs 2018 - 09:51
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Musul’un IŞİD militanlarının kontrolünde bulunduğu son üç yılda okula gidecek yaştaki çocukların birçoğunun bir kez dahi okul sıralarına oturamadığı öğrenildi.

Irak hükümeti Musul’u IŞİD’den geri alırken, islamist terör örgütünün şehirde yarattığı yıkımın boyutları gözler önüne seriliyor.

Sputnik sitesinde yer alan habere göre, IŞİD’in kontrolünde bulunan bölgede sadece 1 hafta eğitim gördüğünü belirten çocuk, bu esnada öğrendiği tek şeyin ‘1 mermi + 1 mermi = 2 mermi’ olduğunu aktardı.

5. SINIF DERS KİTABINDA BOMBA VE PATLAYICI REHBERİ

Muhammed’in annesiyse çocuklarını IŞİD’in kontrolündeki okullara göndermemeye karar verdiklerini belirterek, “Çocuklarımıza okula gitmelerini yasakladık. Örneğin oğluma verilen 5. sınıf ders kitabında bomba ve patlayıcıların nasıl hazırlandığı yazılıydı” ifadelerini kullandı.

IRAK HÜKÜMETİ, ÖĞRENCİLERE 3 YILLIK AF UYGULADI

Irak Eğitim Bakanlığı, Musullu öğrencilere geçen 3 yıl için af uyguladı. Öğrenci aileleri, bu karara sevindiklerini, fakat yetkililerin çocukların bu süre zarfında alamadıkları bilgileri telafi etmek için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini umduklarını söyledi.

Atatürk'ün Katilleri

Faten adlı bir kız öğrencinin ailesi, kendisinin 4. sınıftan doğrudan 7. sınıfa geçtiğini söyledi. Faten’in annesi, “Kızım 3 yıl okula gitmedi, fakat aftan yararlandık ve doğrudan 7. sınıfa geçmek için sınava katıldık… En önemlisi, kızımın İngilizce öğrenip Irak’tan gitmesini istiyorum. Ülkemizde olup bitenler, çocuklarımızın geleceğine dönük umut vermiyor. Mahallemizdeki evler yıkıldı, orada hala militanlar var ve onar hala insanları öldürüyor, bombalı eylemler yapıyor” diye konuştu.

MUSUL’DA 470 OKUL YENİDEN HİZMETE AÇILDI

UNICEF’in verilerine göre uluslararası kuruluşların desteğiyle Musul’da 470 okul yeniden hizmete açıldı, bunların 136’sı kentin en çok zarar gören batı kesiminde faaliyete girdi. UNICEF Irak sözcüsü Sharon Behn Nogueira, Sputnik’e verdiği mülakatta yeniden açılan okulların 365 bin çocuğu kabul ettiklerini, fakat Musul’da toplam 650 bin çocuğun yardıma ihtiyaç duyduklarını aktardı. Nogueira, “Bu çocukların geleceğini düşünmek gerekiyor. Musul’da yardıma muhtaç çocukların sayısı neredeyse 650 bin. Evlerine dönen çocuklar okul, su tesisatı ve hakkı oldukları tüm temel hizmetlere ihtiyaç duyuyor” diye konuştu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!