İŞGALCİ RUSYA TÜRK TOPRAĞI KIRIM’A 1 MİLYON RUS YERLEŞTİRDİ

Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu, işgalci Rusya’nın Kırım’daki nüfus yapısı hakkındaki verileri gizlediğini kaydetti.

İŞGALCİ RUSYA TÜRK TOPRAĞI KIRIM’A 1 MİLYON RUS YERLEŞTİRDİ
Yayınlama: 01.01.2019
1
A+
A-

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’a 2014 yılından bugüne kadar 800 bin ila bir milyon arası Rusya vatandaşını yerleştirdiğini ifade etti.

Daha önce bu sayıyı 500 bin olarak bildiklerini söyleyen Kırımoğlu, “Yurttaşlarımız (Kırım’dan) geldiği zaman bu rakamı azalttığımızı söylediler. Yurttaşlarımızın değerlendirmelerine göre bu sayı 800 bin ila bir milyon arasında.” diye konuştu.

Unian’ın haberine göre Kırımoğlu, yarımadanın nüfusuna ilişkin verilerin gizlendiğini kaydederek, Rusya’nın kendi vatandaşlarını yarımadaya nasıl yerleştirdiğini şöyle anlattı: “Öncelikle bunlar askerler, kolluk kuvvetleri görevlileri, FSB görevlileri. Emekli olanlara da Rusya Federasyonu kişi başına 16 metrekarelik konut satın alma hakkı veren bir sertifika veriyor. Devlet, konut satın alınması için ödeme yapmakla yükümlü. Kırım’da bu sertifikalar hemen veriliyor.”

Bilindiği gibi Kırım’ın Kezlev (Yevpatoriya), Akmescit (Simferopol) ve Akyar’da (Sivastopol) özellikle de Rusya’dan gelen göçmenler için aktif şekilde konutlar  inşa ediliyor. Öte yandan, Kırım’da ölüm oranının doğum oranından yüzde 33 daha yüksek olduğu da biliniyor.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı