SON DAKİKA

İŞÇİLER MAĞDUR EDİLİYOR

Etlik Şehir Hastanesi’nde çalışan işçiler yedi aydır maaşlarını alamadıkları gibi şimdi de işlerinden oldu. ŞRD 3K firmasına bağlı çalışan işçiler, yaka paça koğuşlarından atıldı

Bu haber 11 Ekim 2018 - 1:14 'de eklendi.
Abone ol

“Beş yıldızlı otel konforunda” denilerek kamudan şirketlere aktarılan milyarlarca lirayla yapılan şehir hastanelerinde işçiler mağdur durumda.

Ankara’da yapımı devam eden Etlik Şehir Hastanesi’nde çalışan işçiler daha önce de yemek ve barınma sorunlarından kaynaklı iş bırakmışlardı bu defa da maaşlarını alamadıklarını söylüyorlar. ŞRD 3K firmasına bağlı çalışan 260 işçinin maaşları yaklaşık yedi aydır ödenmiyor.

Bugün şirketin bağlı olduğu Türkerler Holding önünde eylem yapmak isteyen işçilere holding yetkilileri “gelin görüşelim” dedi.

Görüşmeye katılan işçi temsilcisi Menderes Biçer şunları söyledi:

“Bizi bu koşullarla karşı karşıya bırakan çalıştığımız ŞRD 3 K firması şirketten aldığı avanslar da dahil olmak üzere yaklaşık 260 işçiye yedi aydır hiçbir ödeme yapmadı. ŞRD 3K firması aldığı tüm parayı kendi çıkarları için kullandı bize yedi aydır hiçbir ödeme yapmadı. Bugün yarın bugün yarın diyerek bizi oyaladılar. En sonunda olay buraya kadar geldi.

Biz ekip başları olarak burada arkadaşlarımızın acil sıkıntılarını gidermek için sağdan soldan borç aldık. O şekilde halletmeye çalıştık. Ama artık borç boyu aştı. ŞRD 3K firmasının sahibi Şah Rıza Dağ, daha önce çalışmış olduğu firmalardaki işçileri de mağdur etmiş.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Türkerler Holding yetkilileri ile yaptıkları görüşmeden de olumlu bir sonuç çıkmadığını belirten Biçer, yetkililerin kendilerine firmanın bizden bir alacağı kalmadı dolayısıyla bizimle bir işiniz yok sizin diyerek toplantıyı bitirdiklerini söyledi.

Biçer, toplantı devam ederken şantiyede bulunan koğuşlardan işçilerin polis zoruyla çıkarıldığını ifade etti.

Şantiyede çalışan başka bir işçi de yaka paça dışarıya atıldıklarını söylerken “Şu an eşyalarımı topluyorum. Burada gergin bir durum var. Ben koğuşların olduğu bölümdeyim güvenlik görevlileri bize koğuşumuza kadar refakat ediyor, eşyalarımızı toplamamıza izin veriyorlar sadece bir taşkınlık yaparsanız müdahale ederiz diyorlar” dedi.

Türkerler Holding ile alt yüklenici firma olan ŞRD 3K firması arasında yapılan sözleşmede işçilerinin mağdur olması, maaş ödemelerini düzenli yapmaması durumunda bu sözleşmenin feshedileceği ve işçilerinin haklarının ana yüklenici firma tarafından karşılanacağını söyleyen işçi D, Türkler holdingin ŞRD 3K firmasının sözleşmesini feshettikleri halde kendilerine bir ödeme yapılmadığını dile getirdi. İşçi D, “Burada tek suçlu Türkerler ya da tek suçlu ŞRD diyemeyiz danışıklı dövüş bu. Ama mağdur olan yine biziz” diye konuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!