İşçi ve Memur Emeklilerinden TÜİK Hakkında Suç Duyurusu

Samsun’da 20 işçi ve memur emeklisi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) hakkında suç duyurusunda bulundu.

İşçi ve Memur Emeklilerinden TÜİK Hakkında Suç Duyurusu
Yayınlama: 09.06.2022
5
A+
A-

TÜİK, enflasyonu düşük gösterip milyonlarca dar gelirlinin düşük zam almasına yol açtığı ve ekmeğini küçülttüğü iddiasıyla mahkemeye verildi. İşçi ve memur emeklileri tarafından TÜİK yöneticileri hakkında kamu davası açılması talep edilen suç duyurusunda TÜİK’in gerçek enflasyon rakamlarını karartıp siyasi iktidardan talimatla aldığı düşük oranları açıkladığı ifade edildi.

”ALIM GÜCÜNÜ TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN ÖLÇÜDE ZEDELEMEKTEDİR”

TÜİK yetkililerinin görevi kötüye kullanma (TCK Md.257), resmi belgede sahtecilik (TCK Md.204) ve Bilgi Edinme Hakkı Kanununu ihlal suçu işlediği iddia edilen suç duyurusu dilekçesinde, “TÜİK gerçeklerden uzak enflasyon rakamları açıklayarak halkı yanıltmaktadır. Bir yılda fiyatlar yüzde 200-250 artmışken TÜİK’in gerçeğe aykırı yüzde 73.5 yıllık enflasyonu doğrultusunda memur ve emekliye zam yapılması vatandaşın alım gücünü telafisi mümkün olmayan ölçüde zedelemektedir” denildi.

“TÜİK HALKIN CEBİNE UZANAN BİR ELE DÖNÜŞÜYOR”

Öte yandan, CHP Samsun İl Başkanlığı da bugün TÜİK’e dava açacak. Hazırlanan dava dilekçesinde memur ve emeklilerin ücret artışlarında TÜİK’in gerçeği yansıtmayan enflasyonunun dikkate alındığına işaret edilerek, “TÜİK verileri sadece rakam olmaktan çıkmakta, açlıkla baş etmeye çalışan halkın cebine uzanan bir ele dönüşmektedir” denildi.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı