SON DAKİKA

İRAN’DA TÜRKÇE ÇEKİLEN ‘ATABAY’ ADLI FİLMİN GALASI YAPILDI

İran’da Türkçe çekilen ve Uluslararası Fecr Film Festivali’nde gösterime giren “Atabay” adlı sinema filminin senaristi Hadi Hicazifer ile yönetmeni Niki Kerimi filmin Türkçe çekilmesini eleştiren bir gazeteciye tepki gösterdi.

Bu haber 09 Şubat 2020 - 1:03 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

İran’da Türkçe çekilen ve Uluslararası Fecr Film Festivali’nde gösterime giren “Atabay” adlı sinema filminin senaristi Hadi Hicazifer ile yönetmeni Niki Kerimi filmin Türkçe çekilmesini eleştiren bir gazeteciye tepki gösterdi.

Türkçe olarak çekilen ve İran’ın 38. Uluslararası Fecr Film Festivali’nde gösterime giren “Atabay” adlı sinema filminin başkent Tahran’da düzenlenen gala gecesinde film ekibine sorular yönelten gazetecilerden birinin filmin Türkçe çekilmesini eleştirmesi üzerine filmin senaristi ve oyuncularından Hicazifer, yönetmen Kerimi ve muhabir arasında gerginlik yaşandı.

Kerimi, İran’ın farklı bölgelerinde yaşayan halkların dillerinde de film çekilmesi gerektiğini ve bu konuda şimdiye kadar yeterli faaliyette bulunulmadığını belirtti.

Daha sonra muhabirin sorusuna cevap vermek için araya giren senarist Hicazifer de “Siz ya da başka hiçbir kimsenin Türk diline hakaret etmeye izni ve hakkı yoktur. Anayasaya göre, Türk Dili ve Edebiyatı da üniversitelerde okutulmalıdır. Bu bölücü görüşler, sinema alanındaki bir dizi eleştirmen ve gazetecinin faşist tutum ve fikirlerinin bir ürünüdür.” ifadelerini kullandı.

İranlı kadın sinemacı Niki Kerimi’nin yapım ve yönetmenliğini üstlendiği “Atabay” adlı film, İran’ın Batı Azerbaycan eyaletine bağlı tarihi Hoy kentinde çekildi. Büyük çoğunluğu Türkçe çekilen filmin oyuncu kadrosunda Cevad İzzeti, Hadi Hicazifer, Seher Devletşahi ve Danyal Noruş yer alıyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!