İRAN SAĞLIK BAKANI HAŞİMİ İSTİFA ETTİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptırımlarına karşı İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin hazırladığı ‘kemer sıkma’ bütçesini protesto eden Sağlık Bakanı Hasan Gazizade Haşimi istifasını verdi.

İRAN SAĞLIK BAKANI HAŞİMİ İSTİFA ETTİ
Yayınlama: 04.01.2019
Düzenleme: 04.01.2019 00:29
0
A+
A-

İran’daki ekonomik kriz Amerikan yaptırımlarının geri dönmesiyle daha derinleşirken Ruhani’nin 2019 bütçesi kabineyi gerdi.

KABİNENİN KİLİT İSMİYDİ

Dar gelirlilerinin tıbbi ihtiyaçlarını sübvanse etmeye niyetlense de pek çok kemer sıkma önlemi içeren bütçe Sağlık Bakanı Hasan Gazizade Haşimi’nin tepkisini çekti.

‘RUHANİCARE’İN MİMARI’

Haşimi, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın ülkedeki herkesin ne olursa olsun sağlık hizmetine erişimini amaçlayan yasası ‘Obamacare’in izinden gitmeye çalışan ve ‘Ruhanicare’ denilen 2014 tarihli sağlık programının mimarı olması açısından kilit bir isim.

Daha önce bütçesi onaylanan projeler için ödemelerin gecikmesinden şikayetçi olan Haşimi için bakanlık bütçesinde kesintiye gidilmesinin bardağı taşıran damla olduğu belirtildi.

‘YOLSUZLARI KURTARDILAR, BAKANLIĞA BİR ŞEY BIRAKMADILAR’

Son iki bakanlar kurulu toplantısına katılmayan ve iki haftadır bakanlığa gitmeyen Haşimi, 2019 bütçesine “35 milyar riyali yozlaşmış finans ve kredi kuruluşlarına harcadılar. Planlama ve Bütçe Kurumu, Sağlık Gelişim Planı için sadece 16 milyar tümen verdi. Ne büyük bir iyilik” tepkisini gösterdi. Planlama ve Bütçe Kurumu Başkanı Muhammed Bakır Nobaht ise “Kurumu size mi bağlayalım” karşılığını verdi.

PARA PUL OLDU, BÜTÇE DİKİŞ TUTMUYOR

Dün İran resmi haber ajansı İRNA, Haşimi’nin sunduğu istifanın Ruhani tarafından kabul edildiğini ve yerine Sait Nimeki’nin vekalet edeceğini duyurdu.

Trump’ın yaptırımları altında İran’da riyal serbest düşüşe geçerken enflasyon yüzde 40’ları geçti. Dolayısıyla Ruhani’nin geçen ay meclise sunduğu bütçe, mali değer kaybından ötürü geçen yılki bütçenin yarısı değerinde. Zaman zaman İran’ın çeşitli kentlerinden emekçilerin ekonomik krizi ve yolsuzlukları protesto ettiğine dair haberler geliyor.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı