İRAN BORSADA PETROL SATACAK

İran Petrol Bakanlığı 3 milyon varil ham petrolü Tahran Enerji Borsası’nda satacağını açıkladı.

İRAN BORSADA PETROL SATACAK
Yayınlama: 26.12.2018
1
A+
A-

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, 3 milyon varil ham petrolün Tahran Enerji Borsası’nda satışı için yasama, yürütme ve yargıdan gerekli izinlerin alındığını duyurdu.

Petrolün borsaya arzının gelecek hafta gerçekleşebileceğini aktaran Zengene, “3 milyon varil petrolün borsada yüzde 100 riyal şeklinde satışına ilişkin gerekli izin alındı.” dedi.

İran medyasına açıklama yapan Zengene, isteyenlerin borsadan yabancı kurlar üzerinden de petrol alabileceğini sözlerine ekledi.

ABD yaptırımlarının borsa üzerinden petrol alan şirketleri etkilemeyeceğini söyleyen Zengene, “Borsadan petrol satın alanlar ihracat yapabildi. Bu konuda bir sorun olmadı.” diye konuştu.

Petrol Bakanlığı tarafından ilk kez 28 Ekim’de borsada satışa sunulan 1 milyon varil ham petrolün fiyatı varil başına 79 dolar 15 sent olarak belirlenmişti.

Petrol Bakanlığı, 11 Kasım’da ikinci kez borsada satışa sunduğu 700 bin varil petrolü ise 64 dolar 97 sentten satmıştı.

Önceki iki satış, yüzde 20 riyal, yüzde 80 döviz üzerinden gerçekleştirilmişti.

‘YABANCI ÜLKELER PETROL ALMAYA HAZIR’

Bu arada İran Enerji Borsası Genel Müdürü Ali Hüseyni, bazı ülkelerin büyükelçilikleri aracılığıyla ve bir kısım yabancı şirketlerin borsada İran petrolüne müşteri olduklarını söyledi.

Borsada petrol arzının zamanının tam olarak belirlenmediğini açıklayan Hüseyni, İran’ın yargı, yasama ve yürütme erklerinin borsada petrolün satışa çıkarılmasını onayladığını ve Petrol Bakanlığı’nın hazırlıkları tamamladıktan sonra petrolün satış aşamasına geçileceğini bildirdi.

Hüseyni, İran Ulusal Petrol Şirketi’nin borsada petrol arzı konusunda bir sınırının olmadığının altını çizdi.

Petrol alıcı müşterilerle ilgili bir sorun ve sınırlamanın olmadığına işaret eden İranlı yetkili, buna rağmen dünya piyasalarında petrol fiyatlarının düşüşe geçmesi hususunun dikkatle incelenmesi gerektiğini kaydetti.

Petrolün borsa aracılığı ile satışa sunulması işlemi ilk olarak 28 Ekim tarihinde, ikinci aşama ise 11 Kasım tarihinde gerçekleşti. İki aşamada satışa sunulan toplam petrol miktarı, 1 milyon 700 bin varil civarında oldu.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı