SON DAKİKA

Irak’ta Yeni Salgın Alarmı: ‘Hemorajik Ateş’ Can Almaya Devam Ediyor

Irak’ta son birkaç ayda ‘kanamalı’ olarak bilinen ‘Hemorajik ateş’ nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 24’e ulaştı.

Bu haber 07 Haziran 2022 - 20:12 'de eklendi.
Abone ol

Irak Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ülke genelinde son birkaç ayda ‘Hemorajik ateş’ nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 24’e, vaka sayısının da 142’ye yükseldiği belirtildi.

Virüse yakalananların çoğunun ülkenin güney kesiminden olduğuna işaret edilen açıklamada, vakaların artmasından endişe edildiği vurgulandı.

IRAK’TA ‘HEMORAJİK ATEŞ’ VAKALARI

‘Hemorajik ateş’, Irak’ın özellikle elverişsiz koşullarda hayvan yetiştirilen bölgelerinde görülüyor.

Ülkenin güneyindeki Zikar vilayetinde nisan ayında ‘Hemorajik ateş’ teşhisi konulan 9 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Irak’ta yeni bir salgın endişesi oluşmuştu.

”BU YILKİ VAKALARDA ARTIŞ VAR”

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Seyf Bedir, 27 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Bu virüs 1970’lerden beri görülüyor. Irak’ta özellikle büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin bulunduğu bölgelerde her yıl bu vakalar görülebiliyor. Ancak bu yılki vakalarda artış var” ifadelerini kullanmıştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

 ”ÖLÜM SAYISI 23’E ULAŞTI”

Irak Sağlık Bakanlığı, ‘Hemorajik ateş’ vakalarına ilişkin 4 Haziran’da yaptığı açıklamada, “son birkaç ay içinde 136 kişide bu virüsün tespit edildiğini, ölüm sayısının ise 23’e ulaştığını” duyurmuştu.

HEMORAJİK ATEŞ NEDİR?

Kırım-Kongo Hemorajik Ateş (KKHA), keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir mikrobiyal etken tarafından neden olunan ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden hayvan kaynaklı bir enfeksiyondur. Son yıllarda tedavide görülen gelişmelere rağmen, bu enfeksiyonlarda ölüm oranları hâlâ yüksektir.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR