SON DAKİKA

Irak, Türkiye’ye petrol ihracatını kontrol altına alacak mı?

Sputnik’e konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bargum, “Önceki yılların politikalarından kaçınmalı.

Bu haber 02 Kasım 2017 - 9:33 'de eklendi.
Abone ol

Sputnik’e konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bargum, “Önceki yılların politikalarından kaçınmalı. Şimdi Irak hükümeti, il veya sınır bölgesi olsun, ülkenin tüm toprakları üzerinde kontrol sağlamalı. Hükümet bunu yapma kabiliyetine sahip” ifadelerini kullandı.

‘Tamamen anayasaya uygun olarak hareket edilmesi gerektiğini’ kaydeden Bargum, “Bu kuraldan geri adım atmak, bazı güçlerde ülkeyi bölme ve bir parçasını ayırma isteği doğurdu. Bu durumsa, federal yönetimin idaresi altında ülkenin toprak bütünlüğünü duyuran anayasadan doğrudan geri adım atmak” diye konuştu.

Peşmerge ile ordu arasında, ordunun Türkiye sınırındaki Fişhabur sınır kapısının kontrol edeceğine yönelik anlaşmanın Kürt sorunun çözümü konusunda umutlandırdığını söyleyen Bargum, “Irak Başbakanı Haydar el İbadi çok çelişkili bir kişi, ancak büyük Irak topraklarında IŞİD’e karşı zafer kazanmayı ve Kürtlerin ayrılma çabalarını sonlandırmayı başaran da oydu. Bunlar, 2003’ten bu yana Irak’ın en önemli zaferleri” ifadelerini kullandı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!