SON DAKİKA

‘Irak, çözüm için güç yolunu seçti’

Sputnik’e konuşan Kürt Koalisyonu vekili Nada Hal Hamza, “Bağdat’taki hükümet, askeri güce başvurarak gayri demokratik hareket ediyor.

Bu haber 17 Ekim 2017 - 11:07 'de eklendi.
Abone ol

Sputnik’e konuşan Kürt Koalisyonu vekili Nada Hal Hamza, “Bağdat’taki hükümet, askeri güce başvurarak gayri demokratik hareket ediyor. Asker sayısını artırma yönünde her türlü hareket sorunun çözümüne değil gerilimin tırmanmasına yol açar” ifadelerini kullandı.

‘IRAK HÜKÜMETİ DİYALOGA GİRMEK İSTEMİYOR’

Irak hükümetinin Kerkük’e sadece ordu birliklerini değil İran’ın destek verdiği halk güçlerini de söyleyen Hamza, “Irak hükümetinin Kürtlerle diyaloga girmek istemediği izlenimi oluşuyor” dedi.

‘IRAK SAVAŞ İSTİYOR’

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Irak ordusunun saldırısını kınadığını hatırlatan vekil, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz, Irak Kürt Bölgesi’nin halkı, merkez hükümetinin yarattığı gerilimi kınıyoruz. Referandum ve kendi kaderini tayin etme tüm halkların ayrılmaz hakkı. Onlar savaş istiyor, ama biz müzakere masasına oturarak tüm toprak ve diğer sorunların diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasından yanayız.”

‘DURUM HER AN DEĞİŞEBİLİR’

Erbilli vekil Tarık Sadık Raşid de durumun tamamen askeri mecraya geçtiğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Durum her an değişebilir ama şimdi baş rolü askeri güç oynayacak.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!