SON DAKİKA

İncirlik’te ABD uçağı düşürmeyi planlayan IŞİD’li yakalandı

 Hürriyet’in haberine göre, Adana’da İncirlik Hava Üssü’nde ABD’ye ait bir uçağı drone ile düşürmeyi, daha sonra da Alevi derneğine bombalı eylem yapmayı planladığı belirtilen Kuzey Kafkasya asıllı Rusya vatandaşı IŞİD militanı Bakiev polisin yaptığı operasyonla keşif yaparken yakalandı.

Bu haber 10 Ağustos 2017 - 13:35 'de eklendi.
Abone ol

 Hürriyet’in haberine göre, Adana’da İncirlik Hava Üssü’nde ABD’ye ait bir uçağı drone ile düşürmeyi, daha sonra da Alevi derneğine bombalı eylem yapmayı planladığı belirtilen Kuzey Kafkasya asıllı Rusya vatandaşı IŞİD militanı Bakiev polisin yaptığı operasyonla keşif yaparken yakalandı.

Olay, Seyhan ilçesi 5 Ocak Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, Renad Bakiev bir süre önce Suriye’den Türkiye’ye Kilis üzerinden girerken yakalandı.

Kilis Cumhuriyet Başsavcılığınca ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan işlem yapılan Bakiev sınır dışı edildi.

ALEVİ DERNEĞİNE DE SALDIRI PLANLADI

Ancak Adana Emniyet Müdürülüğü Terörle Mücadele, İstihbarat Şube Müdürlüğü ve MİT, Bakiev’in Suriye’den tekrar eylem yapmak için Türkiye’ye girdiğini, bu sırada da Tekirdağ’da işlediği suçtan dolayı Sulh Ceza Hakimliği’nce ‘tehdit’ suçundan arandığı belirlendi.

Terörle mücadele ekipleri İstihbarat ve MİT’in verdiği bilgiler doğrultusunda Bakiev’in Adana’ya geldiğini,  burada bir Alevi derneğine ve İncirlik Üssü’nde ABD askerleri ya da uçaklarına yönelik bombalı eylem yapacağını belirledi.

Şüpheliye yönelik yapılan teknik ve fiziki çalışmanın sonunda Bakiev’in kentte IŞİD adına İncirlik Hava Üssü’ne ve Alevi derneğine eylem düzenlemek için keşif yaptığı bilgisine ulaşıldı. Bakiev, polisler tarafından yakın takibe alındı.

TELEGRAM ÜZERİNDEN DRONE SATIN ALMAK İSTEDİ

Bakiev’in kiraladığı bisikletle birlikte 5 Ocak Meydan’ında bulunan Alevi derneğindeki vatandaşlara kanlı eylem yapmak için derneğin çevresinde keşif yaptığı belirlendi.

Mesajlaşma programı Telegram üzerinden de drone satın almak için diğer örgüt üyelerinden 2800 lira para isteyen Bakiev, Alevi derneğine yakın bir bölgede keşif yaparken, operasyonla gözaltına alındı.

SORGUSUNDA IŞİD ÜYESİ OLDUĞUNU KABUL ETTİ

Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanan Bakiev’in, IŞİD örgütünü kabullendiği, Alevi vatandaşların ‘Allah düşmanı’ olduğu ve ‘hepsinin öldürülmesi gerektiğini’ savunduğu ayrıca IŞİD dışındaki tüm Müslümanları ‘kafir’ gördüğü öğrenildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bir süre önce Suriye’de ‘cihat’ adı altında ABD’lilere eylem yapmaya çalıştıklarını ancak başarısız olduklarını belirten Bakiev, IŞİD adına eylem yapmak için Adana’da bulunduğunu söyleyerek, İncirlik Üssü’nde ABD’ye ait bir uçağı drone ile düşürmek için keşif yaptığını itiraf etti.

‘KUYTUL’UN SOHBETLERİNİ DİNLEDİM’

Kentte bulunduğu süre içinde Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın sohbetlerine katıldığı tespit edilen Bakiev, sorgusunda buradaki sohbetlere katıldığını kabul ederek, “Onlar da hilafeti savunuyor o yüzden burada olduğum sürece onların sohbetine katıldım. Abdullah Kuytul’un sohbetlerini dinledim” dediği öğrenildi.

Anadilinin yanısıra İngilizce, Arapça ve Türkçe’yi çok iyi derece de kullandığı öğrenilen Bakiev, 13 gün süren sorgusunun ardından bugün adliyeye sevk edildi.

Daha önce de Adana’da, IŞİD’e yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan, örgütün sözde ‘Adana emirinin’ de aralarında yer aldığı 8’i tutuklu 11 sanık hakkında 21 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

İddianamede, bir sanığın İncirlik Hava Üssü’ne saldırı yapabileceği hakkında konuştuğuna dair ifadeler yer almıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!