SON DAKİKA

IMF’E GÖRE MERKEZ BANKASI DİJİTAL PARA İŞİNE GİRECEK

IMF’in anketi merkez bankalarının CBCD ile ilgilendiğini gösteriyor…

Bu haber 02 Temmuz 2019 - 15:32 'de eklendi.

27 Haziran’da yayınladığı bir rapora göre Uluslararası Para Fonu (IMF), ileride merkez bankalarının kendi dijital paralarını çıkarabileceğine inanıyor.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi

Yapılan açıklamalara göre IMF ve Dünya Bankası, tüm üye ülkelerdeki finansal kurumların katılmasını talep ettiği bir anket çalışması yaptı. Fintech üzerinden yürütülen çalışmaya %96 katılım sağlandı ve sonuçlar bu katılım üzerinden açıklandı.

Ankete göre farklı ülkelerin merkez bankaları ileride Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) piyasaya sürmekle ilgilendiklerini belirtiyor. Ankete katılan ülkelerden Uruguay, zaten bir CBDC üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Bununla beraber Bahamalar, Çin, Doğu Karayipler Para Birliği, İsveç ve Ukrayna da sistemleri test etmek üzere olduklarını dile getirdi.

Öte yandan rapora göre bazı merkez bankaları; CBCD’nin finansal istikrar üzerindeki potansiyel etkisini, bankacılık sektörünün yapısını, banka dışı finansal kuruluşların kripto para sektörüne girişini ve para politikalarını araştırıyor.

Cointelegraph’ın haberine göre raporda, CBDC sunma hevesinin çeşitlilik gösterdiği ve gelişmekte olan ekonomilerin yanı sıra gelişmiş ekonomilerin de CBDC ile ilgilendiği belirtiliyor. Rapora göre gelişmiş ekonomiler nakit paraya alternatif bulmaya çalışıyor. Gelişmekte olan ekonomiler ise dijital paralarla bankacılık maliyetlerini düşürmeyi, banka kullanmayan vatandaşları için kolaylıklar sunmayı amaçlıyor.

Anonim Olmayacak

Rapora göre merkez bankaları anonim bir dijital para çıkarmakla ilgilenmiyor. Çünkü merkez bankaları gerektiğinde işlemlerin yetkililer tarafından izlenebilmesini istiyor.

Bununla beraber IMF’in dijital paralara bakış açısı genel itibariyle yasaklanmalı tarzında olmadı. IMF başkanı Christine Lagarde Kasım ayında yaptığı bir açıklamada merkez bankaları tarafından basılacak kripto paraların keşfedilmesini destekleyeceklerini dile getirmişti. Lagarde’nin dijital para basılmasını olası ihtimaller arasına almaları gerektiğini dile getirdiği açıklamalarının detaylarını burada sizlerle paylaşmıştık.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!