SON DAKİKA

İMALAT SEKTÖRÜNDE DARALMA 10 AYDIR SÜRÜYOR

İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) ocak ayında 44.2 ile yatay seyrederek sektördeki daralmanın on aydır devam ettiğine işaret etti.

Bu haber 01 Şubat 2019 - 23:32 'de eklendi.
Abone ol

İmalat sektöründe yılın başında da devam eden zorlu faaliyet koşulları yeni siparişlerdeki yavaşlamanın devam etmesine yol açtı. Ancak bu daralma son beş ayın en düşük hızında gerçekleşti.

IHS Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, kasımda 44.7 değerini aldıktan sonra aralıkta 44.2’ye gerilemişti. Endekste 50’nin üzeri seviyeler büyümeye, altı daralmaya işaret ediyor.

İmalat PMI istihdam, üretim, yeni siparişler, girdi stokları ve tedarikçilerin teslim süreleri alt endekslerinin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor.

Girdi fiyatları

Girdi fiyatları ocakta artmaya devam etti, ancak bu artış son dört ay boyunca ivme kaybetti.

Maliyet fiyat artışlarındaki gerileme, imalatçıların yeni işlerini artırmak için satış fiyatlarını düşürmelerine olanak sağladı. Bunun yansıması olarak nihai ürün fiyatları ard arda ikinci ayda da düşüş kaydetti.

Üretim alt endeksi aralık ayındaki 42.6 seviyesinden 42.4’e gerileyerek, üretimdeki daralmanın dokuzuncu ayına girdiğini gösterdi.

Atatürk'ün Katilleri

Yeni siparişlerde daralma ivme kaybetti

Yeni siparişler alt endeksi 40.1’den 41.7’ye yükseldi. Yeni siparişlerdeki daralma onuncu ayına girse de, ard arda dördüncü ay ivme kaybederek ve Ağustos 2018’den beri en düşük oranda gerçekleşti.

Yeni ihracat siparişleri alt endeksi ise 48.6’dan 49.8’e yükselerek son beş ayın en yüksek düzeyinde gerçekleşti.

Üretimdeki yavaşlama sonucu istihdam ocakta azalmaya devam etti ancak düşüş aralık ayına göre hız kesti. Ayrıca satın alma faaliyetlerindeki yavaşlamanın yansıması olarak girdi stokları ocakta düşüş kaydetti.

Tedarikçilerin ortalama teslimat süreleri ocak ayında kısalarak son dokuz ayın en düşük hızında gerçekleşti.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!