SON DAKİKA

İlker Başbuğ’dan Afrin açıklaması: Suriye Merkezi Hükümeti’yle işbirliği yapmalıyız

Ulusal Kanal’da Baki Özilhan’ın programına katılan 26.

Bu haber 21 Ocak 2018 - 2:49 'de eklendi. 39

Ulusal Kanal’da Baki Özilhan’ın programına katılan 26. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, “Afrin operasyonu gerekli bir harekattır. Türkiye, PKK’nın Suriye’de yapılaşmasına izin veremez” diye konuştu.

‘AFRİN HAREKATIYLA TÜRKİYE’YE GEÇİŞLERİ ENGELLENİR’

Başbuğ şunları söyledi:

“Afrin meselesini iyi anlamak lazım. Afrin dağlarında PKK’lılar var. PKK’lılar buradan Amanos ve Hatay tarafına geçiş yapabiliyorlar. Bu bölge PKK’lıların üssü durumunda. Afrin harekatı sonucunda teröristlerin Türkiye’ye geçişleri engellenir. Kürt koridorunun önüne geçilir. Türkiye bu harekatı yapmakta kararlı görünüyor. Afrin harekatı için hava sahasının açılması ve hava operasyonları çok önemli ama Rusya hava sahasını açmasa dahi Türkiye Afrin’e girecek kararlılıkta görünüyor. Afrin harekatınının başında bulunan Metin Temel Paşa benim yanımda binbaşı olarak çalışan çok yetenekli bir arkadaşımızdır.”

‘SİHİRLİ CÜMLE, ESAD İLE ANLAŞMAKTIR’

Başbuğ, “Sınırımızda Suriye merkezi hükümeti ile işbirliği yapmalıyız” diye konuştu. Başbuğ, “PKK/PYD’yi bitirmek, terörü temizlemek ve sınır güvenliğimizi sağlamak için Türkiye’nin Suriye ile işbirliği yapması gerekmektedir. Türkiye’nin sınırına Şam yönetimi gelmelidir. Sihirli cümle, Esad ile anlaşmaktır” ifadelerini sözlerine ekledi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın