SON DAKİKA

İlk FSRU Gemimiz Ertuğrul Gazi, Hatay’ın Dörtyol Limanına Demirledi

Türkiye’nin ilk yüzer doğalgaz depolama ve sıvılaştırma (FSRU) gemisi Ertuğrul Gazi, Hatay’ın Dörtyol limanına demirledi.

Bu haber 23 Nisan 2021 - 2:27 'de eklendi.
Abone ol

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, test işlemlerinin ardından işletmeye alınacak geminin ülkemizin doğalgaz arz güvenliğine katkı sağlayacağını açıkladı.

Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ilk FSRU Gemimiz; Ertuğrul Gazi’nin Türkiye’de olduğunu aktardı.

Paylaşımında Ertuğrul Gazi gemisinin ülkemizin doğalgaz arz güvenliğine katkı sağlayacağını ifade eden Bakan Dönmez, şunları kaydetti: “Bayrağımızı göndere çeken ilk FSRU Gemimiz; Ertuğrul Gazi, Türkiye’de. Sertifikasyon işlemlerinin ardından Dörtyol’daki limana demirledi. Test işlemlerinin ardından işletmeye alınacak gemimiz ülkemizin doğalgaz arz güvenliğine katkı sağlayacak. Ülkemize hayırlı olsun”

“Ertuğrul Gazi FSRU gemisi 170 bin metreküp LNG depolama kapasitesine sahip”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 21 Eylül 2020 tarihinde 739. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri kapsamında yaptığı konuşmada, yer altı doğal gaz depolama, LNG ve FSRU tesisleriyle önemli bir doğal gaz depolama hacmi kazandırdıklarını anlatarak “Türkiye’nin yeni FSRU gemisi, Yüzer Doğal Gaz Depolama ve Gazlaştırma Gemisi inşallah yılsonunda inşallah Türkiye’de olacak.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sayın Cumhurbaşkanımız gemimize ‘Ertuğrul Gazi’ ismini verdiler. Gemimizin testleri şu an devam ediyor. Testlerin bitiminin hemen ardından Türkiye’ye doğru yola çıkacak. Biri Hatay’da diğeri de İzmir’de olmak üzere 2 FSRU gemimiz vardı. İnşallah bunun biri kendi mülkümüzde özel sektöre ait. Yeni gelecek gemi BOTAŞ’ın mülkünde olacak. Diğer kiralık olan gemiyi de iade edeceğiz. İnşallah yılbaşı itibarıyla Ertuğrul Gazi Yüzer Doğal Gaz Gemisi’ni Hatay’daki terminale bağlayarak hizmete alacağız. Milletimize hayırlı, uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ertuğrul Gazi FSRU gemisi 170 bin metreküp LNG depolama kapasitesine sahip belirterek:

“Ertuğrul Gazi FSRU gemisi 170 bin metreküp LNG depolama kapasitesine sahip. Gaz formundaki miktarı 102 milyon metreküpe eşit. Ertuğrul Gazi günde 28 milyon metreküp gazlaştırma kapasitesine sahip. FSRU tesisleriyle artık boru hatlarına bağlı kalmadan, farklı kaynak ülke ya da spot piyasalardan gaz tedarik edebileceğiz. Gaz iletim ve dağıtımında yatırım ve taşıma maliyetlerini en az indirerek, tüketim merkezlerine yakın yeni giriş noktaları oluşturacağız. Özellikle kışın pik tüketim zamanlarındaki mevsimsel dalgalanmaların, teknik ya da jeopolitik risklerden kaynaklı kesintilerin de bu sayede önüne geçmiş olacağız. Ertuğrul Gazi FSRU gemisi doğal gaz arz güvenliğimize önemli bir esneklik kazandıracak.” değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!