SON DAKİKA

İlgezdi: ‘Mahkumları artık askerler mi tıraş edecek?’

BirGün/AnkaraCHP Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, OHAL sonrası daha da ağırlaştığını

Bu haber 08 Eylül 2017 - 17:59 'de eklendi. 80

BirGün/Ankara

CHP Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, OHAL sonrası daha da ağırlaştığını söylediği cezaevi koşullarını Meclis gündemine taşıdı. Cezaevlerinden her gün farklı bir ihlal ve şiddet haberi geldiğini vurgulayan İlgezdi, “Bunlardan biri de Mersin Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’dir. Buradaki kadın mahkumlar, koğuşlarında buzdolabı, vantilatör, televizyon gibi ihtiyaçlarının karşılanmadığını bildirdiler” ifadelerini kullandı. İlgezdi, bir kadın mahkumun cezaevi ring aracında askerler tarafından saçlarının bıçakla kesildiği iddiasını hatırlattı.

ÇOCUKLARIN TÜKETTİĞİ GIDALAR BOZULUYOR

Maddi olanakları olmadığı için temel ihtiyaçlarını kantinden edinemeyen kadın mahkumların, beraber kaldıkları 0-6 yaş grubu çocuklarının tükettiği gıdaların buzdolabı olmadığı için bozulduğunu, bebekler için alınan sütlerin ekşidiğini, sıcak ve neme rağmen mahkumlara soğuk içme suyu dahi verilmediğini kaydeden İlgezdi’nin soru önergesinde “Yine Tarsus Kadın Kapalı Cezaevine 15 Ağustos 2017’de sevk edilen bir kadın mahkumun, ring aracında görevli askerler tarafından saçlarının kör bıçakla kesildiği bilgisi de medyada yer aldı” ifadelerine yer verildi.

BUZDOLABININ HAPİSHANE İÇİN SAKINCASI NEDİR?

İlgezdi, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle şunları sordu:

– Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki kadın mahkumların koğuşlarına buzdolabı ve televizyon verilmediği iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise gerekçesi nedir?

– Mersin’in sıcak ve nemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Buna rağmen mahkumlara buzdolabı yanı sıra da soğuk içme suyu dahi verilmediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise mahkumlara soğuk suyu bile çok mu görüyorsunuz?

– Mahkumların kullanması için koğuşlara buzdolabı verilmediği ve bu nedenle birlikte kaldıkları çocukların sütü ve gıdalarının bozulduğunu bile bile neden bu uygulamaya devam edilmektedir? Buzdolabı vermenin hapishane için sakıncası veya tehlikesi nedir?

– Kadın mahkumun ring aracında saçının “bıçakla kesilmesi” yeni OHAL uygulaması mıdır?

– Mahkumları artık ring araçlarında askerler mi tıraş edecektir?

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın