SON DAKİKA

İLBER ORTAYLI ‘RANT’ KONUSUNDA UYARIDA BULUNDU

Ünlü tarihçi Profesör İlber Ortaylı, 15’inci yüzyıldan kalma bir Osmanlı hamamına kepçe ile müdahale edildiğini belirterek halkı rant konusunda ‘uyanık olması’ için uyardı.

Bu haber 31 Mart 2019 - 13:03 'de eklendi. Son Güncelleme31 Mart 2019 - 13:40
Abone ol

İlber Ortaylı, 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun izniyle İstanbul’da Eyüp Sultan’ın karşısında bulunan 15. asır Osmanlı hamamının kalıntılarına kepçe daldırıldığını söyledi. ‘Eserin yerinde korunması mümkün değil’ diyerek bu iznin verilmesini eleştiren Ortaylı, “Bizans döneminden kalan bir esere zarar vermek için önce üstündeki Osmanlı’yı götürmek lazım. Sağa sola rant gözüyle bakanların her iki dönemle de fazla ilgisi ve sevgisi olamaz, aman milletimiz uyanık olsun” dedi.

‘SAĞA SOLA RANT GÖZÜYLE BAKANLARIN…’

Ortaylı’nın bugün Hürriyet gazetesinde yayımlanan ‘Diplomatik başarı’ başlıklı yazısının ilgili bölümünde şu ifadeler yer aldı:
“(…) Türkiye’de modern çevrelerde Bizans mirasının bilinçli olarak tahrip edildiğinden söz edilir. Ne var ki genelde Bizans katmanının tahribinden önce daha üstte bulunan Osmanlı katmanının yok edilmesi gerekir. Son olay bunun ibretamiz bir örneğidir. Eyüp Sultan’ın karşısındaki 15. asır Osmanlı hamamının kalıntılarına kepçe daldırıldı. Buna izin veren 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun başkanı Mergül Kotil’dir. Üyelerin içinde muhalefet şerhi koyan var mı bilmiyoruz. Karar gülünç: “Yerinde korunması mümkün değil”miş. Allah’tan son anda Emine Çaykara ve Ömer Erbil’in hazin olaydan haberdar olması ve sosyal medyada paylaşmalarıyla bakanlık duruma el koydu ve faaliyeti durdurdu. Bizans döneminden kalan bir esere zarar vermek için önce üstündeki Osmanlı’yı götürmek lazım. Sağa sola rant gözüyle bakanların her iki dönemle de fazla ilgisi ve sevgisi olamaz, aman milletimiz uyanık olsun.”

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!