SON DAKİKA

İlber Ortaylı: Kudüs sadece Osmanlı döneminde sulh ile yönetildi

Tarihçi Prof.

Bu haber 10 Aralık 2017 - 14:53 'de eklendi. 76

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kudüs’ün ülke tarihi açısından önemine işaret ederek, “Bizim dönem kadar sakin bir dönemi yok orasının. 4 asır sulh olması, sadece Osmanlı dönemindedir” dedi.

‘ARABA ALACAĞINIZA ÖNCE KUDÜS’E GİDİN’

Türkiye Gençlik Vakfı’nın Bursa’da düzenlediği bir programda konuşan Ortaylı, hem gezen hem de okuyanın bilgi sahibi olacağını ve kültürünü artıracağını söyledi.

Katılımcılara Kudüs’e gidip gitmediklerini soran Ortaylı, salonu dolduranlardan sadece birkaç kişinin elini kaldırması üzerine, “Arkadaşlar araba alacağınıza önce Kudüs’e gidin. Önce bir dünyayı görün. Ondan sonra ev kurun” dedi.

‘HER METREKARESİ İNSAN KANINA BEDEL’

Kudüs’ün, Osmanlı hakimiyetindeki dönemine değinen Ortaylı, şunları söyledi:

“Biz yüz yıl önce oradan çıktık. Çıkarken teslim olmadık. Avusturya ve Alman müttefiklerimiz, ‘Buralar bombalanıyor ne mezar kaldı ne kilise ne Müslümanlara ait bir şey. Burayı terk edelim’ dediler. Bizler de oradan çekildik. Buralar kavgalı bir yerdir. Her metrekaresi insan kanına bedeldir. Hakikaten her metresi önemlidir. Bizim dönem kadar sakin bir dönemi yok orasının. 4 asır sulh olması, sadece Osmanlı dönemindedir çünkü hiç kimseye zulmetmeden herkesin hakkına, hukukuna mukaddes bakan adamlarız. Biz imparatorluk yönetiyoruz. Bugünkü Yahudiler de bunu teslim ediyorlar.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın