SON DAKİKA

İlber Ortaylı: Irak diye bir memleket yok

"Irak dediğimiz yerdeki Türklük, Anadolu'dan daha evveldir"

Bu haber 18 Ekim 2017 - 19:32 'de eklendi. Son Güncelleme19 Ekim 2017 - 10:12
Abone ol

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Irak diye bir memleket yok, onu bilin. Bunların hepsi maalesef 1’inci Cihan Harbi’nden çizilen coğrafyalardır. Cetvelle çizildi” dedi. Ortaylı, Suriyelinin ‘Suriyeliyim’ dediğini ancak Iraklının ‘Iraklıyım’ diyemediğini söyledi.

Alanya’da düzenlenen 2’nci Uluslararası Akademik Araştırmalar Kongresi’nde konuşan Ortaylı, Irak haritasının İngiliz Gertude Bell tarafından çizildiğini belirterek,  “Kolonyal ofis bunu Irak’ı çizmek için görevlendirdi ve o da cetvelle çizdi” ifadelerini kullandı.

“Kerkük’ün kurtarılması babında 4 şehit verildi”

Konuşmasına Kerkük meselesiyle başlayan Prof. Dr. Ortaylı, şunları söyledi.

“Bugünkü konumuz Kerkük, çok sıcak bir konu. Son olarak dün yine 4 şehit verildi, Kerkük’ün kurtarılması babında. Haberlerde dikkatinizi çekmiştir, ‘Irak ordusu’ diye bahsediliyor. Irak ordusu diye bir şeyin ne kadar mevcut olduğunu bilmiyorum. Oradaki büyük destek Türk ordusundan geliyor ve İran da var. Hatta ve hatta çok belirgin bir ölçüde başka tür gerillalar da katılıyor. Irak’ın kuzeyinde Kürt Muhtar Bölgesi var. Bunun güney bölgesinde çok münakaşalı olarak ilhak edilmeye çalışılan Kerkük ve Erbil var. Bunlar iki tane büyük ve Türklerin yaşadığı kentlerdir. Bu bir coğrafyadır, onun üzerinde duracağım. Irak diye bir memleket yok, onu bilin. Bunların hepsi maalesef 1’inci Cihan Harbi’nde çizilen coğrafyalardır. Cetvelle çizildi.

“Dinleri uysa, tarihleri uymaz”

Amerika haritasına bakarsanız, böyle cetvelle çizilen bir sürü eyalet var. Bunlar gerçekten otonomdur, onu da söyleyeyim, fakat burada farklı etnikler yaşamaz, göçmenler dışında. Fakat Ortadoğu’da böyle bir sınır olamaz. Çünkü Ortadoğu’da muhtelif etnik gruplar vardır. Bunlar aynı dili konuşsa bile dinleri uymaz. Dinleri uysa, tarihleri uymaz, o uysa mantaliteleri uymaz. Ortadoğu çok alengirli olması lazım. İşte o Irak haritası zengin bir İngiliz olan Gertude Bell tarafından çizilmiştir. Kolonyal ofis bunu, Irak’ı çizmek için görevlendirdi ve o da cetvelle çizdi.”

“Büyük Ortadoğu Projesi falan yok”

Büyük Ortadoğu Projesi olarak adlandırılan şeyin gerçekleşemeyeceğini söyleyen Ortaylı, şöyle devam etti:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Büyük Ortadoğu Projesi falan diyorlar, yok öyle bir şey. Şimdi bu suni olarak çizilen dünya patladı. Öyle büyük projeleri burada kimse çizemez. Onu aklınızdan çıkarın. Burada oturan insanlar, derbeder milletlerdir. Aralarında sağlam bir ideoloji yoktur. Devletlerinde, ‘devlet nedir’ farkında değillerdir. Bağlılık ve sadakatleri vatan ve devlet değil, aynı sülale ve aşirettir. Vatan-ül Arap tamamen suni ve siyasi bir laftır. Hiçbir şey de ifade etmiyor. Mısırlı ‘Mısırlıyım’ diyor, Suriyeli ‘Suriyeliyim’ diyor, Filistinli ‘Filistinliyim’ diyor, ama Iraklı ‘Iraklıyım’ diyemiyor. Çünkü bir bütünlük değil, kendine ‘Bağdadi’ diyor. Bağdadi de bir eyalet, bir kültür. Bizim bugün Irak dediğimiz yerdeki Türklük, Anadolu’dan daha evveldir. Yani bugün, hani böyle başladılar, ‘Bayır-Bucak Türkmenleri’ falan gibi aptal laflar. Yani 4’üncü Levent Türkleri ile Beşiktaş Türkmenleri gibi laflar söylesen, İstanbul’da bu kadar manasız olur. Bayır-Bucak diye bir şey yok, orası Türkmen bölgesi. Şurası bir gerçek; Türkiye inşallah çok uzun sürecek bir Ortadoğu probleminin içine girmez ve kendini zamanında toparlayarak bazı meseleleri halleder.”

“Tarihin kaldırılması ÖSYM’de problem yaratacak”

Konuşmasının ardından katılımcıların sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. İlber Ortaylı, bir öğrencinin yeni sınav sisteminde tarih dersinin çıkarılması konusundaki sorusuna, “İyi ki yok. Tarihin kaldırılması ÖSYM’de problem yaratacak, fakat bazı adamların yazdığı tarihin de okunmamasında büyük fayda görüyorum” karşılığını verdi.

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!