SON DAKİKA

İKLİM BİLİMCİLERDEN KRİTİK UYARI: BEKLENMEDİK ORMAN YANGINLARI OLABİLİR

Dünyadaki en soğuk bölgelerden biri olan Sibirya’nın Kuzey Kutup Dairesi’ndeki Khatanga kasabasında hava sıcaklığı 27 derece olarak ölçüldü. ‘Görülmemiş sıcaklıkların‘ erken orman yangınları ve permafrost (donmuş toprak erimesi) erimeye yol açacağını belirten iklim bilimciler endişeli.

Bu haber 30 Mayıs 2020 - 2:17 'de eklendi.

Hali hazırda kış mevsiminin çok yumuşak geçtiği belirtilen Sibirya’da yerli halk, normalde bu aylarda hiç de alışkın olmadıkları sıcaklıklardan faydalanmak için güneşlenmeye giderken, bilim insanları ise ‘olağan dışı’ sıcağın erken dönemde beklenmedik orman yangınlarına ve buzul erimelerine bağlı deniz yükselmesine yol açacağı konusunda uyardı.

‘Bu yıl Sibirya’da orman yangını görülme olasılığı çok yüksek’

Greenpeace Rusya’nın orman yangını uzmanı Anton Beneslavskiy de “Bu yıl Sibirya’da orman yangını felaketi görülme olasılığı çok yüksek diyor” dedi.

Kar amacı gütmeyen bilim kuruluşu Berkeley Earth de iklim bilimcilerin sözlerini doğruluyor. Kuruluş, Rusya’da sıcaklıkların Ocak-Nisan ayları arasında ortalamanın 11 derece daha üstünde olduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamalarda da dünya üzerinde en fazla ısı artışının Rusya, İskandinavya ve Kanada’nın doğu bölgelerinde görüldüğü, buralarda ocak ayı sıcaklığının ortalamanın 5 derece üzerinde geçtiğini bildirmişti.

Küresel ısınmayla gelen tehdit: Permafrost erime

Bilim insanlarının en çok endişe ettikleri konuların başında permafrost erime geliyor.

İklim krizinden en fazla etkilenen bölgelerin başında Kuzey Kutbu bulunuyor. Kutuplardaki en büyük tehlikelerden biri de atmosferdeki karbondioksit miktarının artmasıyla oluşan küresel sıcaklığın, Kuzey Yarım Küredeki donmuş kutup toprağını eritmeye başlaması.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!