SON DAKİKA

İHLAL TESPİTİ 1.9 MİLYON LİRA SIR OLDU!

Sayıştay denetçilerinin Türkiye Kömür İşletmeleri A.Ş’de tespit ettiği ihlallerin, Rapor Değerlendirme Kurulu’nda onaylanmasına rağmen kesin rapora eklenmediği ortaya çıktı.

Bu haber 05 Şubat 2020 - 16:54 'de eklendi.
Sayıştay raporuna rağmen tespit edilen ihlallerin kesin rapora eklenmediği ortaya çıktı. Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in haberine göre, Sayıştay’ın Türkiye Kömür İşletmeleri A.Ş’yi denetimin ardından, 2013 yılında özel bir şirkete 1.9 milyon TL’lik fazla ödeme yapıldığı tespit edildi. Bu konuya taslak raporuna yer veren Sayıştay denetçileri, “sehven yapıldığı” tespit edilen bu ödemenin şirketten geri alınmasını istedi. Kurumlar arasında yapılan yazışmanın ardından şirketin bu parayı iade etmeyeceği, alınan ödemenin “sözleşmeden kaynaklı” olduğu bildirildi.

HAKEDİŞTEN KESİLDİ

Bunun üzerine uyarılarını sürdüren Sayıştay, sözleşme nedeniyle değil hesaplama hatası nedeniyle bu paranın ödendiğini ve geri alınması gerekliliğini yineledi. Yapılan yazışmaların ardından bu tutar iki yıl sonra şirketin ana hakediş ödemesinden kesildi. Ancak Sayıştay denetçileri, aradan geçen iki yılın yasal faizinin de tahsil edilmesini istedi. TKİ ise bu talebe yönelik somut bir yanıt vermedi. Sayıştay’a verilen yanıtta, “1.9 milyon TL ana hakedişten kesilmiştir” denilmekle yetinildi.

TESPİT YER BULMADI

Bu sürecin ayrıntılı olarak raporda yer alması gerektiğini bildiren denetçiler, “6 numaralı tespit” olarak konuyu Rapor Değerlendirme Kurulu’na iletti. Kurulda yapılan görüşmelerin ardından “Yayımlanmasında bir sakınca görülmediği” bildirildi ve tespit, taslak rapora eklendi. Eylül ayında yayımlanan kesin Sayıştay raporlarında ise bu tespit yer bulamadı. Tespitin ne şekilde ve hangi birim tarafından rapordan çıkarıldığı ise açıklanmadı.

“TUTANAKLAR KAMUOYUYLA PAYLAŞILSIN”

Rapor Değerlendirme Kurulu’nun onayladığı bir tespitin “kesin rapor”da yer almamasının kanuna aykırı olduğunu bildiren TBMM KİT Komisyonu Üyesi, CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Rapor Değerlendirme Kurulu’nda ne konuşulduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Bu nedenle görüşme tutanaklarını kamuoyu ile paylaşmalılar” dedi.

İKİ YILLIK FAİZ ZARARI

Milletvekillerinin TBMM’de yaptığı tüm görüşmelerin tutanak halinde kamuoyu ile paylaşıldığını, aynı uygulamanın şüpheli işlem nedeniyle Sayıştay tarafından da yapılması gerektiğini bildiren Yavuzyılmaz, “Ortada 1.9 milyon TL’lik bir fazla ödeme, devletin uğradığı iki yıllık faiz zararı var. Kamu zarar ettirilmiştir. Bu tespiti kim, neden rapordan çıkardı bunu öğrenmemiz gerekiyor. Üstelik kamu zararına karşın yasal faizi özel şirketten tahsil etmeyen TKİ yönetimi de bunu neden yapmadığını bir an önce açıklamalıdır” diye konuştu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!