İflasa Sürüklenen SGK, 4.5 Milyon TL’lik Reklam İhalesi Düzenlemiş

SGK tarafından yapılandırma ihalesinde ödemeyi artırmak için 4.5 milyon liralık ihale düzenlendiği ortaya çıktı.

İflasa Sürüklenen SGK, 4.5 Milyon TL’lik Reklam İhalesi Düzenlemiş
Yayınlama: 01.03.2021
0
A+
A-

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, borç yapılandırması kampanyasının reklamları için 4 milyon 500 bin TL ödediği açığa çıktı.

Elektronik Kamu Alım Platformu’nda yer alan bilgiye göre SGK, “Reklam ve Tanıtım Kampanyası” ihalesi kapsamında 4,5 milyon TL’ye imza attı.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre; SGK, “7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” kapsamında tanıtım kampanyası için reklam ve tanıtım hizmeti aldı. Reklam ve tanıtım hizmeti alımı işi için 15 Ocak’ta gerçekleştirilen ihalede, kamu ihalelerinde kayırmacılığa yol açtığı gerekçesiyle tartışılan, “Pazarlık 21B” yöntemi kullanıldı.

ÖDEMEYİ ARTIRMAK

İhalenin amacı, “Borçlulara ulaşmak ve bilgilendirerek ödemeyi artırmak amacıyla ulusal haber kanalları, ulusal gazeteler, sosyal medya, internet sitelerinde reklam ve tanıtım kampanyası hizmet alımı” olarak açıklandı. İhaleye, dört şirket teklif verdi. En yüksek teklifin 5,5 milyon TL, en düşük teklifin ise 4,1 milyon TL olduğu öğrenildi. SGK Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, dört şirketin katıldığı ihaleye gelen teklifleri değerlendirdi. Değerlendirmenin tamamlanmasının ardından TAB Tanıtım Organizasyon Şirketi ile 22 Ocak’ta sözleşme imzalandı. İşi başlama tarihi 22 Ocak 2021, bitiş tarihi ise 31 Ocak 2021 olarak belirlendi. SGK’nin sözleşme imzaladığı şirketin, ihaleye en düşük teklifi veren şirket olmaması da dikkati çekti.

***

REFERANS AKP

SGK’nin reklam ve tanıtım ihalesini kazanan şirketin referansları arasında Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanı sıra AKP de yer alıyor. Ankara merkezli şirket, tanıtım ve organizasyon alanlarında hizmet veriyor.

***

BAKAN ELVAN AÇIKLAMIŞTI

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, yaklaşık bir ay önce Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamındaki başvuru sonuçlarını açıklamıştı.

Bakan Elvan, “Yapılandırma kapsamında vergi dairelerimize 7 milyon 679 bin vatandaşımız başvuruda bulundu. Bu kapsamda 110 milyar liralık alacak yapılandırıldı. Yapılandırılan alacaklara karşılık şu ana kadar 4,1 milyar lira tahsil edildi. 17 Kasım 2020’de başlayıp 1 Şubat 2021’de sona eren yapılandırmaya yoğun ilgi gösteren vatandaşlarımıza ve bu süre zarfında büyük emek harcayan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı