SON DAKİKA

İDLİB’E DAİR SON GELİŞMELER

Esed güçleri, İdlib bölgesindeki Hezarin beldesine hava saldırısı düzenledi.

Bu haber 29 Haziran 2019 - 11:49 'de eklendi.

28 Haziran 2019

Esed rejiminin TSK’ya ait gözlem noktasına yönelik saldırılarına cevap olarak top, atgm atışı ve sızma düzenleyen ÖSO unsurları, Hama batısında Esed rejimi ordusundan bir yüzbaşı, bir teğmen ile iki astsubayı öldürdü. ÖSO ve rejim karşıtı silahlı gruplar dünden bu yana Tel Mellah, Cubbeyn ve Gab Ovası güneyindeki Haviz’de gerçekleştirdikleri sızma ve saldırılarda yaklaşık 30 rejim askerini öldürdü. Çatışmalar yer yer devam ediyor.

Hama’daki muhaliflerin kurduğu “El Fetih El Mubin Operasyon Odası”, Rejim’e ait L-39’u vurduğunu, uçağın hasar alarak hava üssüne döndüğünü açıkladı.

27 Haziran 2019

Rejim güçleri, ögle saatlerinde Hama kırsalındaki Şer Mağar’da bulunan Türk gözlem noktasına saldırı düzenlemişti. Gözlem noktasının içerisinde yangın çıktı ve bazı araçlar tahliye edildi.

Akşam saatlerinde 10’nolu gözlem noktasına rejim güçleri tarafından saldırı yapıldı. TSK bünyesindeki top bataryaları ve roket sistemleri, rejim ordusunun bulunduğu Krem’e ve Kebir Fiadda’ya yönelik atışlar yaptı. TSK’nın topçu atışları sonrasında Kabid Fiddah’taki bir rejim cephaneliği yok edildi. Ulusal Kurtuluş Cephesi, Hama Kabri Fıdda’da bulunan rejim hedeflerini grad füzeleri ile vurdu. Milli Savunma Bakanlığı: ”Saldırıyla ilgili olarak Rusya’nın Ankara Ataşesi, Genelkurmay Başkanlığına çağırılarak Rusya nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş; saldırıların en ağır şekilde cezalandırılacağı iletilmiştir. Durum yakından takip edilmektedir. Suriye’de rejim mevzileri, bölgedeki ateş destek vasıtalarıyla ateş altına alındı.” açıklamasında bulundu.

Bölgeye giden helikopterlerimize rejim milisleri tarafından ateş açıldı. İdlib’deki gözlem noktalarımıza takviye birlikler sevk edildi. F-16’lar ve İHA’lar, İdlib üzerinde uçuş gerçekleştirdi. TSK, İdlib’teki gözlem noktalarına geniş çaplı sevkiyat gerçekleştirdi. Milli Savunma Bakanlığı”Yapılan saldırıda 1 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 3 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralılarımızın tahliye işlemi tamamlanmış ve tedavilerine başlanmıştır.” açıklamasında bulundu.

İdlib’deki Türk Gözlem Noktalarına Saldırılar

TSK’nın İdlib Silahsızlandırılmış Bölgesindeki Devriyeleri

9 Ocak

9 Ocak 2019

Ahrar Şam, HTŞ ile anlaşma yaparak Hama’nın Gab vadisi bölgesindeki birliklerini lağv etti. Ahrar Şam ve HTŞ arasındaki anlaşmaya göre Gab Ovası ve çevresi HTŞ’ye devredildi.

8 Ocak 2019

HTŞ, İdlib’in güneyindeki Şahşabo dağı ve Hama kırsalındaki Gab vadisindeki Ulusal Kurtuluş Cephesi mevzilerine saldırı başlattı. HTŞ’nin güneye saldırı başlatması sonucunda Abdin, Al Naqeer, deyr el Biref, Tarmala, Arnabah, Sutuhdeyr, Sufuhan, Ankawi başta olmak üzere 12 köyü ele geçirdi.

6 Ocak 2019

5 Ocak 2019

İdlib’de, HTŞ ve ÖSO grupları arasında 5 gündür devam eden çatışmalarda en az 100 kişi öldü. HTŞ, Atarib kasabasının önderleri ile müzakere sonucu kasabayı ele geçirdi.

4 Ocak 2019

Rus uçakları İdlib’in güneyindeki Han Şeyhun bölgesine sabah saatlerinde 4 hava saldırısı düzenledi, düzenlenen saldırılarda 6 sivil yaralandı. Ulusal Kurtuluş Cephesi, Daret İzze çevresindeki Bazhir ve Kefrentin köylerini, Syriatel tepesini ve İdlib’in güneyindeki Telmins HTŞ’den ele geçirdi. Ulusal Kurtuluş Cephesi, 6 HTŞ’li militanını esir aldı. HTŞ 111.alay, Şeyh Süleyman, Kefr Naha, Beyt Arun, Sinhar, Uveycil, Qile, Abal Şaşbo ele kasabalarını ele geçirdi. Feylak’uş Şam komutanlarından Muhammed el Abras, Atme kasabasında HTŞ ile girilen çatışmalarda öldürüldü. HTŞ, Nureddin Zenki Hareketi’nden ele geçirilen askeri merkez ve diğer yerlere yetkililer dışında girişlerin yasak olduğunu ilan etti. HTŞ, Halep’in batısındaki Ayn Cara ve Gazzaviye kasabasını da ele geçirdi. Nureddin Zengi Hareketi, Afrin kırsalına çekildi. Rus uçakları tarafından Daret İzze, Kefer Nahe, Etarib ve Urum el-Kubra çevresi ile 111. Alay’a hava saldırısı düzenlendi.

3 Ocak 2019

Suriye İslam Meclisi, HTŞ’nin (Nusret Cephesi) saldırıları karşısında tüm grupların tek bir safta birleşmesini talep etti. Ulusal Kurtuluş Cephesi, İdlib kırsalındaki Kila, Şeyr Mağar, Şehranaz, Gıdfe, Termala, Ernebe, Maaret el-Sin, Kerâsa, Um el-Seyr ve Nakir köyünü HTŞ’den ele geçirdiğini duyurdu. İdlib’in Atme kampında halk, Ulusal Kurtuluş Cephesi ile HTŞ arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle kamptan göç etmeye başladı. Ulusal Kurtuluş Cephesi İdlib kırsalındaki Heyş köyünde, 15 HTŞ militanını esir aldığını duyurdu.

2 Ocak 2019

HTŞ; Han el Asa, Kafr Natin, Urem el Kubra kasabalarını Nureddin Zengi grubundan ele geçirdi. Ahrar-uş Şam, HTŞ’ye savaş ilan etti. Liwa Semerkand grubu, Nureddin Zengi’ye askeri destek gönderdi. Ulusal Kurtuluş Cephesi (ÖSO) Genel Komutanlığı HTŞ’ye karşı seferberlik ilan etti. Ahrar-uş Şam lideri Cabir Ali Paşa, tüm askeri güçleriyle HTŞ’nin, Nureddin Zengi grubuna olan saldırılarını durdurma kararı aldıklarını açıkladı. Ulusal Kurtuluş Cephesi ile HTŞ arasında Halep’in batı kırsalındaki çatışmalarda şu ana kadar 10’dan fazla sivil hayatını kaybetti. Ulusal Kurtuluş Cephesi, Serakib beldesi yakınlarında HTŞ’ye ait ikmal konvoyunun taraflarınca vurulduğunu açıkladı. Serakib, HTŞ’den geri alındı.

1 Ocak 2019

İdlib’in, Daret İzze bölgesinde HTŞ ile Nureddin Zengi grubu arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Ahrar-u Şam, Nureddin Zengi grubuna askeri destek gönderdi. Nureddin Zengi grubunun önde gelen komutanlarından Ahmed Homsi, Daret İzze’de HTŞ ile yaşanan çatışmalar sırasında hayatını kaybetti. HTŞ tarafından bir grup, Nureddin Zengi grubu üyesi esir alındı. HTŞ bir açıklama yayınladı. HTŞ: ”Daret İzze şehrinde evinden çıkmayanlara zarar verilmeyecek ve emniyette olacaklar. Silahını bırakıp evinde duran Zengi Savaşçılarına ceza verilmeyecek.” HTŞ; Acil, Tekad, Busratun, Habit, Faturah, Sadiye kasabalarını ve Şeyh Bereket Dağı’nı Nureddin Zengi grubunun kontrolünden ele geçirdi. HTŞ, Daret İzze bölgesinde ve İdlib-Afrin ana yolunda tam kontrol sağladı. HTŞ, Daret İzze’deki hastanelerde bulunan bebekleri tahliye etti.

İdlib’te Son Durum – 17 Eylül 2018

İdlib’teki Muhaliflerin Kontrol Noktaları – 9 Eylül 2018

İdlib’teki Muhaliflerin Kontrol Alanları – 9 Eylül 2018

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!