SON DAKİKA

İDLİB’E 20 BİNDEN FAZLA TÜRK ASKERİ KONUŞLANDIRILDI

Amerika savaş etüt merkezi, Türkiye ordusu sadece son iki ayda Suriye’nin İdlib eyaletine 20 binden asker konuşlandırdığını açıkladı. Amerika savaş etüt merkezi, Türkiye ordusunun Suriye’nin İdlib eyaletinde birliklerinin durumu hakkında bir harita yayımladı.

Bu haber 04 Nisan 2020 - 16:58 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Amerika savaş etüt merkezi internet sitesinde konu ile ilgili yayımladığı raporda,Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 1 Şubat ile 31 Mart 2020 tarihleri arasında Büyük İdlib bölgesine (20.000’den fazla asker) konuşlandırdı. Konuşlandırmalar arasında deneyimli Türk özel kuvvetleri, zırhlı birimler ve hafif piyade (diğer adıyla “komando”) birimleri yer alıyor. Paramiliter operasyonlar ve dağ komandoluğu konusunda uzmanlaşmış 5. Komando Tugayı da dahil olmak üzere Afrin ve kuzeydoğu Suriye’deki önceki Türk operasyonlarına katıldı.

Bu kuvvetler, M5 otoyolunun batısında Esad yanlısı rejim güçlerine karşı yeni bir cephe hattı kurarak İdlib’deki askeri dengeyi değiştirdiler ve böylece Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i 5 Mart’ta yeni bir yükselimi giderme anlaşması üzerinde anlaşmaya zorladılar. Ancak, Rusya ve Türkiye M4 karayolu boyunca ortak devriyeler de dahil olmak üzere anlaşmanın kilit unsurlarını zaten uygulayamadı. Türkiye, düşmanlıkların yeniden başlaması için İdlib’deki konumlarını güçlendirmeye devam etmektedir. Bu harita, kamuya açık bilgilere dayanarak Türkiye’nin her bir konuma hangi tür üniteleri dağıttığını kısmi olarak değerlendirmektedir.

Kaynak: THE INSTITUTE FOR THE STUDY OF WAR

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!