İçişleri Bakanı Soylu’nun 15 Temmuz Gecesi Yaptığı Telefon Görüşmesi Ortaya Çıktı

Emniyet teşkilatında uzun yıllar görev yapan emekli emniyet müdürü, Sedat Peker’in yayınladığı video ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Soylu’nun 15 Temmuz Gecesi Yaptığı Telefon Görüşmesi Ortaya Çıktı
Yayınlama: 01.06.2021
17
A+
A-

Emniyet teşkilatında uzun yıllar görev yapan emekli emniyet müdürü, Sedat Peker’in yayınladığı video ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaların ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz gecesi yaptığı telefon görüşmesi gündeme geldi.

Emniyet teşkilatında yıllarca görev yapmış ve sokakta, yani suçla mücadelede uzun süre çalışmış emekli emniyet müdürü T 24’ten Tolga Şardan’a konuştu.

Peker’in yayınladığı video serisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan emekli emniyet müdürü, “Hiçbir devlet halkının istediği gibi şeffaf değildir. Bir süredir, en azından son 40 yıldır bu topraklarda devlet karanlık tarafı olmadan yönetilemiyor, belli ki. Devlet, halkın istediği gibi bir şeffaflığı sağlayamıyor, maalesef” ifadelerini kullandı.

Geçmişte yaşanan benzerliklere bakıldığında mikro süreçlerin makro sonuçlara neden olduğuna tanık olduklarını belirten Şardan, “Şöyle ki, bardağa konulan damlalar birikir bunun farkında olmayız çoğunlukla.

Fakat en son damlanın bardağa düşmesiyle taşan suyun ortaya çıkardığı tablo, bize büyük fotoğrafı gösterir. İçişleri Bakanı Soylu’nun içinde bulunduğu durum da böyle” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan başarısız darbe girişimi sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak kabine üyesi olduğunu hatırlatan Şardan, o gece Gülen cemaatine mensup askerlerin Oran’daki TRT Genel Müdürlüğü’nü işgal ettiği sırada Soylu’nun da orada olduğunu ifade ederek şunları kaleme aldı:

“Soylu, işgalci TSK mensuplarının gözaltına alınıp, TRT’nin deyim yerindeyse devletçe kurtarılmasını yakından izledi. Hatta zaman zaman FETÖ’cü askerlere müdahale eden güvenlik güçlerini organize etmeye çalıştı. Yanında ise, yine kendisi gibi organize suç örgütü liderinin hedefi olarak video kayıtlarda adı geçen yakını Sadık Soylu vardı.

Bir ara bilgi daha: Sadık Soylu’nun sadece daha önce görev yaptığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda değil, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet teşkilatında da bazı üst düzey atamalarda etkin bir isim olduğu hava, su gibi bilinen gerçektir. Halen görevde olan bazı üst yöneticilerin referansı Sadık Soylu’dur!” 

“TELEFON DİNLEMESİ YAPILAN BİR ŞÜPHELİ OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?”

Şardan; Soylu’nun yanıtlaması için şu soruları sordu:

15 Temmuz gecesi yaşananları Gülen cemaatinin organize ettiğini anlaşılmasıyla birlikte tüm siyasiler TBMM çatısı altına bir araya gelirken, sizin TRT’de bulunma tercihinizin gerekçesi neydi?

TRT Genel Müdürlüğü bahçesinde yaşananları izlerken yanınızda bulunan Sadık Soylu’nun cep telefonuyla herhangi birisiyle görüşme yaptınız mı?

Görüşme yaptığınız kişinin; Ankara Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi’nce hakkında “uyuşturucu madde sattığı” iddiasıyla başlatılan adli soruşturma çerçevesinde savcılık talimatıyla telefon dinlemesi yapılan bir şüpheli olduğunu biliyor muydunuz?

Bu kişiyi daha önceden tanıyor musunuz? Sadık Soylu’nun telefonuyla yaptığınız görüşmede, söz konusu kişiyi beraberinde grupla TRT’ye müdahale etmek amacıyla olay yerine çağırdınız mı?

Söz konusu kişiyle ilgili telefon dinlemesine ait kayıtların halen Ankara Adliyesi’ndeki adli emanet bölümünde ileride yapılabilecek adli soruşturma için bekletildiğinden bilginiz var mı?

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı