İçişleri Bakanı Soylu Açıkladı: ‘Kaybolan Silah Sayısı 16’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kaybolan silah sayısı hakkında açıklama yaptı.

İçişleri Bakanı Soylu Açıkladı: ‘Kaybolan Silah Sayısı 16’
Yayınlama: 24.11.2021
3
A+
A-

ü15 Temmuz darbe girişiminin ardından çok sayıda silah kaybolduğu iddia edilmişti. İçişleri Bakanı Süleylam Soylu, kaybolan silah sayısını açıkladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını cevaplayan Soylu, toplamda sadece 16 silahın kaybolduğunu söyledi.

TGRT’nin haberine göre, silahların markalarını da tek tek sıralayan Soylu, “3 adet G3 piyade tüfeği, 11 adet Kalaşnikof tüfek, 1 adet MP5 makineli tabanca, 1 adet kurusıkı tabanca olmak üzere toplam 16 silah kaybı tespit edilmiştir. İstanbul Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı 1 MP5 makineli tabanca daha kaybolmuştur. Hepsi bu kadar” dedi.

“AĞZINIZDA SAKIZ GİBİ ÇİĞNİYORSUNUZ”

Muhalefetin bunu sürekli gündeme getirdiğini belirterek tepki gösteren Soylu “Kayıp silahlar meselesini söylediniz, ağzınızda sakız gibi çiğniyorsunuz. 2017 yılı idari faaliyet raporunda 1944’ten 2017’nin sonuna kadar kaybolan silahların önemli bir bölümü sivil silahlardır. Yani, vatandaşın kendi sivil silahlarının kaybolmasıdır” diye konuştu.

“AKLINIZ YETMİYOR”

Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Kayıp silahlar meselesinde 1944 ile 2017 arasında Türkiye’de sivil dâhil bütün kayıp silahların icmalini veren bir çalışmayı getirip 15 Temmuz’da kaybolan silahlar olarak nitelendirmek ve Türkiye Cumhuriyeti devletini yine iftirayla karşı karşıya bırakmak aymazlıktır. Bunu söylemeye devam edeceksiniz gene, burada ne kadar söylersek söyleyelim. Yine, aklınız yetmiyor. Ben 15 Temmuz’da İçişleri Bakanı değilim. Benim talimatımla bir silah dağıtılmadı. Ha, şimdi, yalanınıza yeni bir kılıf daha bulun ki “Envanter dışındaki kayıp silahlar nerede? Yazıklar olsun ya, yazıklar olsun”

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı