SON DAKİKA

İçişleri Bakanı: Kandil'e gidip oturacağız; kampları tarumar edeceğiz

"Oğlumun ve kızımın öldürüleceğini düşünerek evden çıkıyorum, buna alıştırıyorum kendimi"

Bu haber 16 Kasım 2017 - 1:57 'de eklendi.
Abone ol

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PKK'nın merkezi konumundaki Kandil'e operasyon yapılacağı mesajını vererek "Kandil'e gidip oturacağız. Sınırın 25 kilometre ötesindeki kampları hepsini tarumar edeceğiz." dedi.

TBMM'deki toplantıda konuşan Soylu, açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça hakkında sorular soran muhalefete de "Kızımın etrafından 3 kere DHKP-C'liler çıktı" ifadesini kullandı. Soylu, "Neyimi kaybedersem kaybedeyim, bu örgüt tarihin en acı dönemini yaşayacak. Oğlumun ve kızımın öldürüleceğini düşünerek evden çıkıyorum, buna alıştırıyorum kendimi" diye konuştu.

Soylu, "15 Temmuz'u yok sayıyorsunuz. Böyle bir şey olmadı mı? Şimdi tarif etmek de zorlanıyorum. ABD'de oturanın mı 15 Temmuz'u yaptığını sanıyorsunuz. Eğer böyle düşünüyorsanız buralarda oturmayalım." ifadelerini kullandı.

Soylu, bakanlığının 2018 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmesinin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Rakka'dan tahliye edilen IŞİD'liler Türkiye için risk oluşturur mu?" sorusu üzerine Soylu, şöyle konuştu:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

"Hayır, daha önce Soufan Center'ın (ABD merkezli düşünce kuruluşu) da çok yanlış bir açıklaması oldu. 'Sanki orada IŞİD'in içerisindeki Türklerin Türkiye'ye geldiği ve Türkiye için tehdit oluşturduğu…' Bu, tamamen Dışişleri Bakanlığından alınan bir bilginin çarpıtılmasıdır. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Orada Dışişleri Bakanının söylediği, sınırın ötesinde BM'nin birtakım kamplarında bulunan ve bizim haberimizin olduğu, IŞİD'le ilişkisini olduğunu düşündüğümüz veya düşünülen Türk sayısıdır. Takipte bunların çocukları, kadınları… Kimisi eşi çatışmada ölmüş, onlar böyle gruplar.

Soufan Center, zaten özür diledi resmi bir bilgiyi çarpıtarak verdiği için. Ama bizim kamuoyumuz da çok makes bulmadı. Böyle bir tehdit algılaması bizim açımızdan şu anda elbette söz konusu değildir. Ama gerek sınırlarımızda gerekse sınırlarımız içerisinde bu konuya yönelik tüm tedbirleri aldığımızı herkesin bilmesini isteriz. Sadece bunlar için değil, buradan gelecek IŞİD'li, PKK'lı, her ne olursa veya düzensiz göçmen, bizim için hepsi aynı. Elbette terörist daha önemli ama gerek düzensiz göçmenlere karşı gerekse de onlara karşı sınırlarımızda bütün tedbirler alınmış durumdadır. Böyle bir bilgimiz de duyumumuz da söz konusu değildir."   

loading…Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!