SON DAKİKA

İBB MECLİSİ’NDE AKP’Lİ ÜYE TARİKAT VE CEMAATLERİ SAVUNDU

İBB’de AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökküş “Siz tarikatlarla dini inançlarla uğraşmayın artık.” ifadelerini kullanarak AKP tarafından milyonlarca lira kaynak akıtılan cemaat ve tarikatleri savundu.

Bu haber 15 Ekim 2020 - 0:11 'de eklendi.
Abone ol

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökküş tarikatler ve cemaatleri savundu. 

Faruk Gökküş’un, “Siz tarikatlarla dini inançlarla uğraşmayın artık.” ifadelerini kullanması tepki çekti. 

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise tarikat ve cemaatlerin savunulmasına 15 Temmuz hatırlatmasıyla yanıt verdi. 

Faruk Gökkuş’un tepki çeken konuşması:

Siz tarikatlarla dini inançlarla uğraşmayın artık. Bu medeniyet, bu ülke vakıf ülkesidir. Hacı Bayram Veli’den Hacı Bektaş Veli Hazretlerinden beri tasaffufun yoğunlaşmış ve yaşanmış bir şeklidir.

Dolayısıyla siz bırakın tarikatları, vakıfları. Dolayısıyla iktidarın vakfıdır şudur budur geçin bunları. Yeni vakıfların kurun topluma hizmet edin. 

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı’nın Gökkuş’a verdiği yanıt:

Tarikatlerle ve cemaatlerle şöyle bir sorunumuz var. Bence sizin de bu konuda sorununuz olması gerekiyor. Çünkü zaten geçmişte sizin birlikte işler işler yaptığınız, ortak olduğunuz bir cemaatin 15 Temmuz’da bu ülkede ne yaptığını biliyoruz, 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bu ülkenin insanlarının canını alan bir kalkışmaya bir darbe girişimine geçmişte ortak olduğunuz, birlikte mücadele ettiğiniz o cemaatlerin bugün bugün bu ülkeyi getirdiği nokta ortada. 

Bizim derdimiz bu tarikatler ve cemaatler üstünden artık başka bir tehlike yaşanmaması noktasında. Biz tarikatlere ve cemaatlere dün de aynı noktada bakıyorduk, bugün de aynı noktada bakıyoruz. 

Ama görüyorum ki iktidar tarikatler ve cemaatler ile ilişkiler konusunda ne yazık ki akıllanmamış. 

Geçmişte ismini bile söylemekten imtina ettiğim o cemaatle işbirliğinde bulunanlar bugün başka başka cemaatlerle başka başka işler yapıyorlar. Umarım bu da yakın ya da uzak gelecekte ülkemizin başına dert olmaz. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!