SON DAKİKA

Hükümetten Zafer Çağlayan açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Cemşit Kuçkarov ile görüşmesinde ABD’de hakkında dava açılan eski

Bu haber 07 Eylül 2017 - 13:17 'de eklendi. 100

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Cemşit Kuçkarov ile görüşmesinde ABD’de hakkında dava açılan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkında konuştu.

Zeybekci, “Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan’ın Türkiye’nin çıkarları aleyhine hiçbir işlemi olmamıştır; bizim için aslolan Türkiye’nin çıkarlarıdır. İran’a yönelik (ABD) ambargolarının delindiği iddiaları var; ama bir Türk bakan hakkında başka bir ülkenin bulunduğu iddia ispatlanmalı” ifadesini kullandı.

Zeybekci’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

– Almanya’nın Gümrük Birliği’nin güncellenmesini engelleme hakkı yok, bizim muhatabımız AB.

– AB ile GB görüşmelerinde bir sorun yok, süreç devam ediyor.

– Ekonomi eski Bakanı (Zafer) Çağlayan’ın Türkiye’nin çıkarları aleyhine hiçbir işlemi olmamıştır, bizim için aslolan Türkiye’nin çıkarlarıdır.

– İran’a yönelik (ABD) ambargolarının delindiği iddiaları var ama bir Türk bakan hakkında başka bir ülkenin bulunduğu iddia ispatlanmalı.

– Rusya ile ticarette domates dışında engellenen bir tarım ürünü kalmadı, bu konunun da bir an önce çözülmesini istiyoruz.

NE OLMUŞTU?

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ile Abdullah Happani hakkında, ABD’nin İran’a karşı uyguladığı ambargoyu delme suçlamasıyla dava açtı.

Aynı suçlamayla yaklaşık bir buçuk yıldır New York’ta yargılanan Rıza Sarraf davasının dosyasına konan iddianamede Abdullah Happani’nin adı da yer aldı. Sarraf davasında yargılanan sanık sayısı dokuza çıktı.

Eski Bakan Zafer Çağlayan hakkında dava açıldı Eski Bakan Zafer Çağlayan hakkında dava açıldı

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın