SON DAKİKA

Hükümet Sözcüsü Bozdağ: Türkiye’nin bekası için büyük riskler alınacaktır

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Bu haber 18 Ocak 2018 - 7:06 'de eklendi.
Abone ol

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. 

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bozdağ’ın açıklamalarından satır başları:

  • (Isparta’da askeri uçağın düşmesi) Olayla ilgili hem adli hem de idari tahkikat başlatılmıştır.

OHAL’İN UZATILMASI BENİMSENDİ

  • Bakanlar Kurulumuz, Milli Güvenlik Kurulu tavsiye kararı doğrultusunda olağanüstü hal uygulamasının 3 ay daha uzatılması hususunu değerlendirmiştir ve sonuç itibarıyla 19 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere olağanüstü halin 3 ay daha uzatılmasını benimsemiş. Bu konuda hazırlanan tezkere, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanılığına gönderilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun yapacağı görüşmeler neticesi, vereceği kabul kararı üzerine olağanüstü hal 3 ay daha uzatılmış olacaktır.

‘YPG ORDUSUNA’ TEPKİ: TÜRKİYE SABRININ SON NOKTASINA GELMİŞTİR

  • Türkiye, sınır güvenliği bakımından tarihinin en kritik döneminden geçiyor. Türkiye çok önemli tehdit ve risklerle karşı karşıya. Bölgede olanlar güvenliğimize tehdittir. Terörist ordu kurma çabaları açık olarak görülüyor. Sınır güvenliği adı altında bu oluşumun desteklenmesi Türkiye’nin toprak bütünlüğü, sınır güvenliği, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği bakımından açık bir tehdittir. Bunu herkesin böyle görmesi lazım. Türkiye’nin bekası için büyük riskler alınacaktır. Türkiye sabrının son noktasına gelmiştir.

ABD’NİN SÖYLEDİĞİ VE YAPTIĞI ARASINDA ÇELİŞKİ VAR

  • ABD yönetiminin Suriye’deki gelişmelerle ilgili bize söyledikleriyle arazide yaptıkları arasında çok büyük bir çelişki olduğunu ifade etmek isteriz. Tekrar çağrıda bulunuyoruz, PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’ye verilen silahların toplanması, onların elinden alınması önemli. PYD/YPG’ye ABD’nin verdiği desteği derhal sonlandırması son derece önemlidir. Bölgede terör koridoru oluşturma çabalarından vazgeçilmesi ve terörist bir ordu oluşturulması gayretlerine destek verilmemesi gerekir.

‘ABD VE RUSYA’YLA GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR’

  • (Afrin’le ilgili olarak) Bu süreçte ABD ve Rusya ile görüşmeler sürüyor.

KAFTANCIOĞLU’NA: SOKAK EYLEMCİSİ, MARJİNAL ZİHNİYET

  • CHP bir il başkanı seçti. CHP gibi Türkiye’nin en köklü, en eski partisinin İstanbul gibi bir ilin başkanlığını devletine seri katil diyen, toplumunun değerlerine saygısı olmayan, milli ve manevi değerlerle kavgası olan, ecdadımıza iftira eden, sokak eylemcisi, terör örgütlerine müzahir olduğu bütün açıklamalarından belli olan, marjinal zihniyete sahip birisinin seçilmiş olması manidardır. CHP adına üzüntü verici bir durumdur. CHP bu tutumuyla marjinal bir zihniyetin yanında saf tutmuştur.
  • (Uyum yasalarıyla ilgili soru üzerine) Öncelik ve sonralık sırasına baktığımızda da seçim nedeniyle seçim yasaları ve siyasi partiler yasalarının Anayasa’dan kaynaklı zorunluluk nedeniyle bir önceliği var. O nedenle Mahalli Seçimler ve diğer Seçim Kanunları, Siyasi Partiler Kanunu gibi kanunlardaki değişikliklerin, Mart’tan önce Parlamento’dan geçmesi gerekiyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!