SON DAKİKA

HOLLANDA’DA VİZON PANİĞİ: İNSANLARA KORONAVİRÜS BULAŞTIRMIŞLAR

Korona virüs Avrupa’da etkisini sürdürmeye devam ederken ortaya çıkan bir gelişme herkesi korkuttu. Hollanda’da hükümet yetkilileri, vizon çiftliklerinde korona virüsün hayvanlardan insanlara bulaştığını açıkladı.

Bu haber 20 Mayıs 2020 - 19:42 'de eklendi.
Abone ol

Korona virüsünün nasıl ortaya çıktığı ve insanlar arasında nasıl yayıldığına dair birçok teori ve komplo teorisi ortaya atılırken, Avrupa’nın kalbinden flaş bir Covid-19 açıklaması geldi.

Hollanda hükümeti dün gece yapılan bir açıklama ile ülkedeki vizon çiftliklerinde corona virüsünün tespit edildiğini açıkladı. Hükümet yetkilileri, “Yapılan araştırmalar ışığında vizon çiftliklerinde Covid-19 tespit edildi. Enfeksiyonun vizonlardan insanlara bulaştığı sonucu ortaya çıktı. Yapılan incelemeler sonucunda vizonların semptom göstermeden Covid-19 taşıdığı öğrenildi” açıklamasını yaptı.

TESİSLER BİRBİRİNE BENZİYOR

Yetkililer incelenen iki çiftlikte de benzer özellikler olduğunu duyururken, “Vizonların antikor testi genişletilerek Hollanda genelindeki bütün tesislerde uygulanacak ve zorunlu olacak. Araştırmaların yapıldığı tesisler birbirine çok benziyor. İkisinde de kediler vardı ve kedilerde de Covid-19 tespit edildi” ifadesi kullanıldı.

CNN International’ın haberinde hükümetin, vizon çiftliğindeki virüsün yayılmasında kedilerin rolü olabileceğine dair açıklamaları da yer alıyor. Hollanda hükümeti, inceleme yapılan çiftliklerden birinde bulunan 11 kediden 3’ünde Covid-19 tespit edildiğini açıkladı.

KEDİ VE KÖPEKLER BULAŞTIRMIYOR

Korona virüsünün çıktığı günlerde ortaya atılan iddialardan biri de kedi ve köpek gibi canlılardan insanlara corona virüsü bulaştığına yönelikti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Fakat bilim insanları geçen aylarda yaptıkları açıklamalarda bu tür hayvanlardaki Covid-19’un farklı bir tür olduğunu ve bu hayvanların aslında insanlara virüs bulaştırmadığını gündeme getirmişti.

VİZON NEDİR?

Sansargiller familyasından bir gelincik türü olan vizon, özellikle Avrupa’da kürkleri için yetiştirilen bir canlı türüdür. Farklı bölgelerde yetişen ve farklı türleri olan vizonlar genelde 30 santimetre ile 50 santimetre arasında değişiyor.Kaynak Yeniçağ: Korona, Avrupa’nın göbeğinde hayvanlardan insanlara bulaştı

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!