SON DAKİKA

HOLLANDA’DA ‘ÜLKÜ OCAKLARI YASAKLANSIN’ TALEBİ

Fransa ve Almanya’dan sonra Hollanda da Ülkü Ocakları’nın faaliyetlerinin Avrupa Birliği (AB) çapında yasaklanmasını istedi.

Bu haber 20 Kasım 2020 - 15:29 'de eklendi.
Abone ol

Hollanda’da Ülkü Ocakları’nın AB’nin yaptırımlar listesine alınmasını talep edildiği önergeye hükûmet ortağı üç parti ile muhalefetteki Sosyalist Parti (SP) tarafından ortaklaşa verilen önerge, 150 üyeli Temsilciler Meclisi’nde 147 milletvekilinin oyuyla kabul edildi. Önergeye sadece Türkiye ve Fas kökenli seçmenlerin desteklediği DENK (Düşün) Partisi destek vermedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Fransa’nın Ülkü Ocakları’nın faaliyetlerini yasaklamasından sonra, Başbakan Mark Rutte’nin lideri olduğu Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) milletvekili Bente Becker, benzer bir kararın Hollanda’da alınmasını gündeme getirdi. VVD milletvekilinin önerisine, hükümet ortakları Hıristiyan Demokrat Partisi (CDA) ile Demokratlar 66 (D66) ile muhalefetteki Sosyalist Parti de destek verdi.

İktidar ve muhalefete mensup 4 parti tarafından ortakalaşa hazırlanan önergede, yıllardır Hollanda’da faaliyette olan ve “Bozkurtlar” olarak bilinen Ülkü Ocakları’nın, aşırı sağcı ve milliyetçi bir hareket olduğu belirtildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Önergede, Bozkurtlar’ın, “Hollanda toplumunda ciddi gerilime neden olduğu ve nüfus gruplarını birbirine düşürdüğü” savunuldu. Bu nedenle, Ülkü Ocakları’nın faaliyetlerinin yasaklanması ve Avrupa yaptırım listesine alınmasının mümkün olup olmadığının araştırılması istendi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!