SON DAKİKA

Hollanda ve Danimarka’da da Omicron Mutasyonu Tespit Edildi

Koronavirüsün büyük endişe yaratan yeni varyantı Omicron iki Avrupa ülkesinde daha görüldü.

Bu haber 28 Kasım 2021 - 17:47 'de eklendi.
Abone ol

Artan koronavirüs vakaları nedeniyle kısmi kapanma kararı alan Avrupa ülkesi Hollanda’da, Güney Afrika’dan gelen ve koronavirüs testi pozitif çıkan karantinadaki 61 yolcunun en az 13’ünde yeni Omicron varyantı tespit edildi.

Ulusal Kamu Sağlığı Enstitüsü (RIVM) incelemelerin sürdüğünü, test yapıldıkça sayının daha artabileceğini açıkladı.

Bu açıklamanın hemen ardından Danimarka da Güney Afrika’dan gelen yolcular arasında 2 Omicron varyantına rastlandığını duyurdu.

GÜNEY AFRİKALI DOKTOR, VARYANTIN SEMPTOMLARINI ANLATTI

Öte yandan NTV’nin Telegraph gazetesinden aktardığına göre koronavirüsün Omicron varyantına ilişkin ilk kez uyan Güney Afrikalı doktor Angelique Coetzee semptomların sağlıklı hastalarda ‘sıra dışı ama hafif’ olduğunu söyledi ama varyantn yaşlılarda ve aşılanmamış kişilerde ciddi problemlere neden olabileceği konusunda uyardı.
 
Şimdiye kadar, testi pozitif çıkan ve çoğunlukla genç erkekler olmak üzere yeni varyantın semptomlarını gösteren 20’yi aşkın hastası olduğunu belirten Coetzee, hastaların yaklaşık yarısının aşısız olduğunu söyledi, enfekte olanlardan hiçbiri koku veya tat alma duyusunu kaybetmediğini aktardı.

Coetzee, “1-2 gün boyunca kas ağrısı ve yorgunluk hissediliyor. Bazılarının hafif öksürük, bazılarının hiçbir semptomu yoktu. Enfekte olanlardan bazıları şu anda evde tedavi ediliyor” diye konuştu.
Coetzee, 6 yaşındaki bir kızı içeren ‘çok ilginç bir vakayı’ da anlattı: “Ateşi vardı ve nabzı çok yüksekti. Onu kabul etmeli miyim diye merak ettim. Ama iki gün sonra takip ettiğimde çok daha iyiydi.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!