SON DAKİKA

H&M İŞÇİLERİ GREVE GİDİYOR

H&M ve Koop-İş Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmelerinde, işverenin büyük bir bölümü asgari ücretli olan işçilere yüzde 2 zam önermesi üzerine uzlaşma sağlanamadı. İşçiler 4 Ekim’de greve çıkma kararı aldı.

Bu haber 17 Eylül 2019 - 0:01 'de eklendi.
Abone ol

Koop – İş Sendikası ile dünya giyim mağazası devi H&M arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Koop – İş Sendikası 4 Ekim’de greve çıkma kararı aldı. Sendika, işverenin büyük bölümü asgari ücretli olan işçilere yüzde 2 zam verdiğine dikkat çekti.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; Koop-İş ile H&M arasında çeşitli tarihlerde yapılan 5 ayrı toplantıda, toplam 36 madde üzerinde uzlaşmaya varıldı. Ancak H&M, sözleşmenin en önemli maddeleriyle ilgili sendikanın taleplerini kabul etmedi. Bu gelişme üzerine resmi arabulucu aşamasına geçildi. Ancak bu aşamada da anlaşma sağlanamadı. Böylece, grev kararı aşamasına gelindi.

Koop – İş Sendikası, H&M Türkiye Müdürü’nün nisan ayında verdiği bir röportajda, Türkiye’nin 72 ülke arasında 4 yıl üst üste satış birincisi olduğunu, mağazalarda ve online satışta her yıl toplam yüzde 10 büyüme öngördüklerini, 7 – 8 senelik süreçte pazar paylarını iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söylediğine dikkat çekti. Bu açıklamanın ardından H&M işvereninin birinci yıl için yüzde 2 oranında ücret artışı teklifi yaptığına işaret eden Koop – İş, “2 bin 600 çalışan sözleşme kapsamındadır. 2 bin 600 işçinin 2 bin 100’ünde baz ücretlerin asgari ücret olduğu düşünüldüğünde bu teklifin konuşulacak veya üzerinde düşünülecek bir tarafı olmadığı işverene bildirilmiştir” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!