SON DAKİKA

Hindistan’da Yeni Salgın Alarmı: ‘Kara Mantar’

Koronavirüs salgını nedeniyle ağır kayıplar veren Hindistan’da hükümet, 29 eyalette ‘kara mantar’ salgını ilan etmeleri çağrısında bulundu.

Bu haber 21 Mayıs 2021 - 20:13 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Hindistan’da eyaletlerde ‘kara mantar’ salgını baş gösterdi. Hükümet, 29 eyalette ‘kara mantar’ salgını için seferberlik ilan edilmesi çağrısında bulundu. 

Yetkililer, ‘siyah mantar’ hastalığının Covid-19’u tedavi etmek için kullanılan steroidlerle bir bağlantı olabileceğinden şüpheleniyor. Sağlık Bakanlığı, Ortak Sekreteri Lav Agarwal ‘mukormiko’z olarak adlandırılan enfeksiyonu bir salgın olarak tanımlamaya ve şüpheli ya da doğrulanmış vakaların sağlık departmanına bildirilmesini zorunlu hale getirmeye çağırdı.

KARA MANTAR HASTALIĞI NEDİR?

Tıbbi ismiyle ‘mukormikoz’, ‘kara mantar’ hastalığı çok nadir görülen bir enfeksiyondur. Genellikle toprakta, bitkilerde, gübrede ve çürüyen meyve ve sebzelerde bulunan mucor küfüne maruz kalmaktan kaynaklanır.

Atatürk'ün Katilleri

Sinüsleri, beyni ve akciğerleri etkileyen kara mantar, kanser hastaları veya HIV/AIDS’li kişiler gibi diyabetik veya bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflamış kişilerde yaşamı tehdit edebilir.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!