SON DAKİKA

HİNDİSTAN’DA MÜSLÜMAN KATLİAMI! ÇOK SAYIDA ÖLÜ VAR

Hindistan’da yeni vatandaşlık yasasına karşı protestolar, Müslüman katliamına dönüştü. Kanun taraftarları, polisin de iş birliğiyle onlarca cinayete imza atarken Diriliş Postası’na konuşan Noushad MK ölü sayısının 35’i geçtiğini söyledi. birçok ev ve dükkan ateşe verildi.

Bu haber 27 Şubat 2020 - 14:05 'de eklendi.

Diriliş Postası’nda yer alan habere göre; Hindistan‘ın başkenti Delhi’nin kuzeydoğusunda revize edilen Yeni Vatandaşlık Yasası’na (CAA) karşı protestolar, Müslümanlara yönelik ırkçı şiddete hatta katliama dönüştü. Kanunu destekleyen aşırıcı Hindular ile muhalifler arasında pazartesi günü başlayan çatışmada yüzlerce insan zarar görürken, birçok ev ve dükkan ateşe verildi.

“HEDEFE MÜSLÜMANLARI OTURTTULAR”

Ancak çatışmaların ekseni Müslümanlara yönelik ırkçı bir şiddet hareketine doğru kaydı. Şimdiye kadar 500’den fazla kişi yaralandığı olaylarda resmi açıklamalara göre çoğu Müslüman 21 kişi öldürüldü. Ancak bölge kaynakları bu sayının en az 35’ten fazla olduğunu bildiriyor.

DOKTORA ÖĞRENCİSİNİN GÖZÜNDEN YAŞANAN DEHŞET!

Yeni Delhi’deki Jawaharlal Nehru Universitesi’nde akademik eğitim alan doktora öğrencisi Noushad MK, bölgedeki son gelişmeleri Diriliş Postası‘na değerlendirdi. Bölgedeki Müslümanların Pazartesi gecesinden bu yana Hindistan Halk Partisi (BJP) militanları tarafından saldırıya uğradıklarını belirten Noushad MK, polisin de saldırganlarla birlikte hareket ettiklerini söyledi.

POLİS MİLİTANLARA SOPA VERİYOR

Polisin en başından beri bölgede olduğunu dile getiren Noushad MK, “Polis, buradaydı ama göstericilerle birlikte ‘Jai Shri Ram (Rabbimiz ramı selamlarız)’ şeklinde slogan atıp Müslümanları taşladılar. Göstericilere Müslümanlara karşı kullanmaları için sopa ve benzer materyalleri veren de onlardı zaten” dedi.

“YARALARI DİKMEK İÇİN İPLİK BİLE YOK”

Saldırıya uğrayan Müslümanları durumunun çok ağır olduğunu dile getiren Noushad MK, “O kadar çok yaralı var ki çevredeki hastanelerde yaralıların vücutlarındaki kesik ve yaraları dikmek için iplik bile kalmadı” diye konuştu.

Noushad MK, Müslümanlara ait ibadethanelere de yoğun saldırıların düzenlendiğini ifade ederek, “Cami ve mescitlere saldırıp bunlardan bazılarını yıktılar. Camilerin minarelerine çıkıp BJP’nin bayrağını asıyorlar.Müslümanların evlerini ya da iş yerlerini yaktılar. ” ifadelerini kullandı.

“SÜNNETLİ Mİ DEĞİL Mİ DİYE KONTROL EDİYORLAR”

Müslümanların birçoğunun da korkudan dışarı çıkamadığını ifade eden Noushad MK, “Dışarıda yürürken eğer sizden şüphelenirlerse kıyafetlerinizi zorla çıkartıp sünnetli olup olmadığınıza bakıyorlar. Eğer sünnetliyse saldırıyorlar” dedi.

BJP MİLLETVEKİLİ MİSHRA’DAN KIŞKIRTMA 

Gösterilerden 2 gün önce BJP Milletvekili Kapil Mishra’nın, Yeni Delhi polisine ültimatom vererek meydanları göstericilerden temizlemelerini istediğini belirten Moushad MK, “Bu çağrının ardından CAA yanlıları protesto gösterilerinin olduğu bölgeye taş ve sopaları yığmaya başladılar. İki gün önceden tüm hazırlıklarını tamamladılar.

Buradaki Müslüman mahallesinin 4 tarafı Hindu mahalleleriyle çevrili. Göstericilerin başladığı gün Müslüman mahallesi 4 bir yandan kapatıldı ve çok şiddetli bir saldırı başladı. Bu sırada polis de oradaydı ama dediğim gibi hiçbir şey yapmadı”

YENİ VATANDAŞLIK YASASI MÜSLÜMANLARI “VATANSIZ” BIRAKIYOR

Hindistan’da vatandaşların önemli bir bölümü Modi yönetiminin getirdiği Yeni Vatandaşlık Yasası’na karşı son iki haftadır sokaklarda. Komşu ülkelerden zulüm gördüğü için gelen azınlıklara Hindistan vatandaşlığı vermeyi düzenleyen Vatandaşlık Yasası Değişikliği, Müslümanları kapsam dışında tutarak onların saf dışı edilmesinin bir yolu olarak görülüyor.

Vatandaşlığa dini kriterler ekleyen değişikliğin ardından gündeme getirilmesi planlanan ve Müslümanları soylarının Hindistan’a dayandığını kanıtlamaya zorlayacak olan Ulusal Vatandaşlık Kaydı meselesinin ülkede milyonlarca Müslüman’ı “vatansız” statüsüne düşüreceğinin görülmesiyle, ülkenin 10 eyaletinde büyük bir protesto dalgası başlatıldı.

Kaynak: Diriliş Postası

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!