SON DAKİKA

HİNDİSTAN VE BANGLADEŞ’TE SİKLON FIRTINASI YAŞANIYOR

Korona virüs etkisini yitirmeden, Hindistan ve Bangladeş’te siklon korkusu yaşandığı aktarıldı.Korona virüs tüm dünyada etkisini sürdürürken, doğa yeni bir atağa geçti. Virüsün en çok etkilediği ülkelerin başında gelen Hindistan ve Bangladeş’te siklon korkusu yaşanıyor… Korona virüsüne karşı çok sıkı önlemler alan Hindistan ve Bangladeş sınırına doğru Amphan Siklonu’nun hızla ilerlediği açıklandı.

Bu haber 19 Mayıs 2020 - 2:30 'de eklendi.

“İLK DEFA BÖYLE BÜYÜK BİR FIRTINA” 

Yetkililer Bengal Körfezi’nde oluşan siklonun hızını son saatlerde artırdığını açıkladı. Rüzgar hızının saatte 240 kilometreye çıktığını açıklayan yetkililer fırtınanın dördüncü kategoriye denk geldiğini duyurdu. Hindistan ve Bangladeş sınırını vurması öngörülen siklon en kötü ihtimalle sel ve su baskınlarına sebep olacak. Uzmanlar, özellikle o coğrafyada benzer doğal afetlerin yaşandığını açıklarken, “Korona günlerinde ilk defa bu denli büyük bir fırtına yaşanacak” uyarısını yaptı.

Resmi verilere göre Bangladeş’te en az 22.268 Covid-19 vakası görülürken toplamda 328 insan da yaşamını yitirdi. Hindistan’da ise 96 bin 169 Covid-19 vakası  tespit edilirken toplamda 3.029 insan yaşamını yitirdi.

Siklon nedir ? 

Atmosferde bir alçak basınç alanı çevresinde hızla dönen rüzgarların oluşturduğu şiddetli fırtına veya büyük ölçekli rüzgar sistemidir. Siklonlar kuzey yarımkürede saat yönünün tersine, güney yarımkürede ise saat yönünde döner. Saatte 30 – 50 km hızla ilerler ve çoğunlukla şiddetli yağmur getirirler.

 
 
 

_____________________________________________________
© Kaynak: https://www.lafsozluk.com/2017/08/siklon-nedir-ne-demektir-kisaca-anlami.html

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!