SON DAKİKA

Hindistan, Buğday İhracatını Yasakladı

Türkiye’nin tarihinde ilk kez 50 bin ton buğday sipariş edeceği Hindistan, gıda güvenliği açısından tehdit olarak gördüğü buğday ihracatını yasakladı.

Bu haber 15 Mayıs 2022 - 15:32 'de eklendi.
Abone ol

AA’nın aktardığına göre, Hindistan Resmi Gazetesi’nde buğday ihracatına yönelik değişiklik yayımlandı.Söz konusu değişikliğe göre, gıda güvenliğini riske atması nedeniyle buğday ihracatı yasaklandı.

Geçen nisan ayında Türkiye, Çin, Bosna Hersek, İran, Nijerya ve Sudan’ın Hindistan’dan buğday ithalatı için görüşmeye başladığı, bu ay içinde de Türkiye’nin tarihinde ilk kez 50 bin ton buğday sipariş ettiği belirtilmişti. Türkiye, buğday tedariğinde Hindistan’ı alternatif olarak görüyordu.

Hindistan Resmi Gazetesi’nde yayınlanan değişiklikle, yıl başından bu yana küresel piyasalarda en az yüzde 40 artan buğday fiyatının, ülke içinde kontrol altına alınması amaçlanıyor.

Buğday fiyatlarındaki tırmanışın Hindistan’daki, komşu ve savunmasız durumdaki ülkelerdeki gıda güvenliğini tehdit ettiğine dikkati çekildi.

‘SAVAŞ UKRAYNA’NIN SICAKLAR HİNDİSTAN’IN BUĞDAYINI VURDU’

Avrupa’nın tahıl ambarı olarak bilinen Ukrayna’nın Rusya tarafından saldırıya uğraması, buğday fiyatlarını 14 yılın en yüksek seviyesine çıkarırken Ukrayna depolarında yaklaşık 40 milyon ton tahıl ihraç edilmeyi bekliyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Dünya buğday ihracatında önemli bir role sahip Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim, buğday arzının olumsuz etkilenmesine, fiyatlardaki yukarı yönlü baskının sürmesine ve Ukrayna’dan buğday ihracatının durma noktasına gelmesine sebep oldu.

Halihazırda Rusya-Ukrayna Savaşı’nın küresel buğday tedarikini kesintiye uğratması nedeniyle Türkiye de dahil birçok ülke, buğday açığını kapatmak için gözünü Hindistan’a çevirdi.

Ancak dünyanın ikinci büyük buğday üreticisi Hindistan’da etkili olan aşırı sıcaklar, tarım sektörünü etkiledi ve mahsul verimini de tehlikeye atarak söz konusu tedarik sorununu büyüttü.

Erken gelen sıcak hava dalgasının tarımı olumsuz etkilediği ülkede, 1901’den bu yana en yüksek seviyelere erişen mart sıcaklıkları nedeniyle buğday verimi oldukça düşmüştü.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR