SON DAKİKA

‘HENDEK ATEŞİ’ HASTALIĞI YÜZYIL SONRA YENİDEN ORTAYA ÇIKTI

Bartonella quintana bakterisinin neden olduğu ve vücut bitlerinin dışkısı aracılığıyla bulaşan ”Hendek Ateşi’ hastalığı yeniden ortaya çıktı.

Bu haber 07 Aralık 2020 - 19:24 'de eklendi.
Abone ol

Ntv’de yer alan habere göre; Kanadalı yetkililer, Manitoba eyaletine bağlı Winnipeg kentinde yaşayan  evsiz bir erkekte Birinci Dünya Savaşı askerlerini enfekte eden “hendek ateşi” adlı bulaşıcı hastalığın tespit edildiğini açıkladı.

Vücut bitlerinin dışkısında bulunan bartonalla quintana bakterisinden kaynaklanan hastalık nedeniyle 1914-1918 yılları arasında hüküm süren savaşta yaklaşık bir milyon asker enfekte oldu.

ÖLÜMCÜL OLABİLEN AĞIR BEYİN HASARI

Kötü hijyen koşulları nedeniyle ortaya çıkan hendek ateşinin belirtileri beş gün boyunca kesintisiz devam eden 40 derece ateş, bacak ağrısı, gögüste kızarıklık, baş ağrısı ve baş dönmesi görülüyor.

Ortalama iyileşme süresi bir ay olmasına rağmen, bazı hastalarda semptomlar üç aya kadar devam edebiliyor. Ancak, hastalaığın uzun iyileşme süresine nedeniyle ölümcül olabilen ağır kalp problemleri ve beyin hasarı ortaya çıkabiliyor.

HASTALIĞA YAKALANANLARIN BİRİNDE FELÇ GÖRÜLDÜ

Kanadalı doktorlar, adı açıklanmayan 48 yaşındaki  evsiz adamın yoğun göğüs ağrısı nedeniyle acil servise başvurduğunu ve  hastalık nedeniyle kalp sorunları yaşadığını ifade etti.

Ekip ayrıca, hastanın derisinde bit ısırıklarına dair izler, akciğer damarlarında tıkanma ve kalp kapakçıklarında iltihaplanma görüldüğünü söyledi. Kalbindeki hasar nedeniyle ameliyat edilen adamın tedavisinin sürdüğü belirtildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ayrıca söz konusu adamın bir bakımevine yerleştirildiğini belirten uzmanlar, ilk vakanın ortaya çıkmasının ardından geçen 6 ay süre içinde 3 evsiz de daha hendek ateşine rastlanaıldığını aktardı. Uzmanlar, söz konusu kişilerden birinin hendek ateşi nedeniyle beyin kanaması geçirerek felç olduğunu söyledi.

SON YILLARDA HENDEK ATEŞİ HASTALIĞI SIKLIKLA GÖRÜLDÜ

Bununla birlikte, Manitoba Üniversitesi’nden Doktor Carl Broodman, “hendek ateşi”nin düzenli olarak yıkanamayan evsizlerde ve mültecilerde son yıllarda sıklıkla görüldüğünü, ancak doktorların hastalığı teşhis edemediğini söyledi.

Broodman sözlerine şu şekilde devam etti:

“Toplumdaki aşırı yoksul insanların çoğu, tedavisi oldukça kolay olsa bile hastalıkları teşhis edilmediği için hayatını kaybediyor. Son zamanlarda artan hendek ateşi vakaları, bize savunmasız insanlarda düzenli sağlık kontrolünün önemini gösteriyor. Birinci Dünya Savaşı’nın amansız koşullarında ortaya çıkan hastalık, mülteci kamplarını ele geçiriyor ve endüstrileşmiş modern toplumları hala tehdit etmeye devam ediyor. Bu durum bize toplumun ne kadar kırılgan olabileceğini gösteriyor.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!