SON DAKİKA

‘Helal’ turizme 1 yılda 156 milyar dolar harcandı

MÜSİAD Antalya Şubesi tarafından hazırlanan “Helal Turizm” raporuna göre, geçen yıl tüm dünyada toplam 121 milyon Müslüman, uluslararası turizm hareketine katıldı ve 156 milyar dolarlık harcama yaptı.

Bu haber 07 Ağustos 2017 - 7:03 'de eklendi.
Abone ol

MÜSİAD Antalya Şubesi tarafından hazırlanan “Helal Turizm” raporuna göre, geçen yıl tüm dünyada toplam 121 milyon Müslüman, uluslararası turizm hareketine katıldı ve 156 milyar dolarlık harcama yaptı. Uluslararası seyahat eden Müslüman sayısının 2020’de 156 milyon kişiye çıkacağı, harcama miktarının ise 220 milyar dolar olacağı tahmin edildi.

2014 yılında İslam İşbirliği Teşkilatına üye 14 ülkeden toplam 47,5 milyon kişi uluslararası seyahat ederken bu ülkelerden Türkiye’ye sadece 4,9 milyon ziyaretçi geldi. Raporda, “Türkiye’nin helal turizm pazarına güçlü ve sistematik bir şekilde girebilmesi için öncelikli olarak bir Helal Turizm Stratejik Planı hazırlanması zorunlu hale gelmiştir” ifadeleri yer aldı.

İNANÇ TURİZMİ — HELAL TURİZM FARKI

Helal turizmin inanç turizminden farklı olduğu belirtilen raporda, inanç turizminde dini anlamda önem arz eden bir yerin ziyaret edilmesi, dini gerekçeler ile yola çıkılması önemliyken, helal turizm olgusunda ziyaret edilen yerin önem arz etmediği, ne tür bir seyahate çıkılırsa çıkılsın, tüm seyahat ve turizm davranışı boyunca İslami emir ve yasaklara uygun hareket etmenin ön planda olduğu vurgulandı. Raporda, “Buradan hareketle helal turizm kısaca, İslam dininin emir ve yasaklarına uygun şekilde yapılan turizm faaliyeti olarak tanımlanmaktadır” denildi.

2016 yılı itibarıyla tüm dünyada Müslüman nüfusunun yaklaşık 1,8 milyar kişi olduğu belirtilen raporda, Müslüman nüfusun 2030 yılı itibarıyla 2,2 milyar kişiye, 2050 yılında da 2,8 milyar kişiye ulaşacağının tahmin edildiği vurgulandı.

‘MÜSLÜMANLAR ARTIK ÖNEMLİ BİR PAZAR’

Müslümanların artan nüfusları ve gelişen ekonomileri nedeniyle artık tüm dünyada bütün sektörler için önemli bir pazarı oluşturduğu ifade edilen raporda, helal turizm pazarıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulunuldu: “Günümüzün tipik Müslüman tüketicisi, genç, eğitimli, gelir düzeyi yüksek ve seyahate eğilimli bireylerden oluşmaktadır. Bu durum, turizm sektörünün artık, Müslüman tüketiciler için de en önemli ilgi alanlarından biri olacağını işaret etmektedir. 2016 yılında tüm dünyada 121 milyon Müslüman uluslararası turizm hareketlerine katılmış ve 156 milyar dolarlık harcama yapmıştır.

Turizm pazarında gerçekleşen bu harcamanın diğer Müslüman tüketici pazarlarında da 2 ila 3 trilyon dolarlık bir ekonomik etki ortaya çıkardığı tahmin edilmektedir. Helal turizm pazarının gelecekte de büyümeye devam edeceği, turist sayının 2020 yılında 156 milyon kişiye ulaşacağı ve harcama miktarının ise 220 milyar dolar olacağı tahmin edilmektedir. 2026 yılında ise pazarın büyüklüğünün 300 milyar dolar düzeyinde bir büyüklüğe erişeceği öngörülmektedir.”

HELAL TURİZM PAZARINI GELİŞTİREN ETKENLER

Raporda, helal turizm pazarının gelişmesinin temel etkenleri, “Artan Müslüman nüfusu, geniş Müslüman nüfusa sahip Körfez ülkeleri, Endonezya ve Malezya gibi ülkelerin orta sınıflarının ekonomik açıdan gelişmeye devam etmesi, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika gibi yüksek eğitim seviyesine sahip ve nitelikli profesyonellerin yaşadığı ülkelerde harcanabilir gelir miktarında artış olacağının tahmin edilmesi, genç nüfus, seyahat bilgisine artan erişin olanakları, helal turizm imkan ve olanaklarına ulaşımın gelişmesi, ramazan seyahatleri ve iş seyahatleri” olarak sıralandı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Helal turizm pazarında öne çıkan destinasyonların başında Suudi Arabistan’ın geldiği belirtilen raporda, Türkiye’nin de Müslüman turistlerin seyahatlerine uygunluğu bakımından uygun pazarlardan biri olduğuna işaret edildi.

TÜRKİYE’YE GELEN MÜSLÜMAN TURİST SAYISI

2014 yılında İslam İşbirliği Teşkilatına üye Malezya, Endonezya, Özbekistan, Suudi Arabistan, Irak, İran, Azerbaycan, Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Libya, Pakistan, Ürdün ve Mısır’ın yurt dışına gönderdikleri turist sayısının yaklaşık 47,5 milyon kişi olduğuna işaret edilen raporda, bu ülkelerden Türkiye’ye gelen turist sayısının ise 4,9 milyon kişi düzeyinde olduğuna işaret edildi.

Raporda, “Bu ülkelerin 12’si Türkiye’ye en fazla 5 saatlik uçuş mesafesindedir ve yurt dışına gönderdikleri Müslüman turist sayısı 37,1 milyon kişi düzeyindedir. Bu yakın mesafe ülkelerden Türkiye’ye gelen Müslüman turist sayısı ise 4,8 milyon kişidir. Yani Türkiye kendisine en fazla 5 saatlik uçuş mesafesinde olan ülkelerin yurt dışına gönderdikleri

Müslüman turistlerin yalnızca yüzde 13’ünü çekmeyi başarmıştır.

Bu oranın yüzde 13 düzeyinden yüzde 20 düzeyine yükseltilmesi bile Türkiye’ye gelen turist sayısını yaklaşık 3 milyon kişi düzeyinde artıracaktır.” denildi.

Raporda, sadece Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt ve İranlı turistlerin yurt dışı turizm faaliyetlerinde yaptıkları harcama miktarının yaklaşık 62,2 milyar dolar düzeyinde olduğuna da dikkat çekildi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!