SON DAKİKA

HDP'li Yıldırım: Mekke’nin bugünkü statüsü de tartışılabilecek bir statüdür

'Kudüs ve Mescid-i Aksa siyaset üstü görülmeli'

Bu haber 08 Aralık 2017 - 20:41 'de eklendi.
Abone ol

HDP Siirt Milletvekili Prof. Kadri Yıldırım, ABD Başkanı Donald Trump'ın  Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını 3. dünya savaşına yol açabilecek kadar çılgınca bir provokasyon olduğunu söyledi.  Yıldırım, "Yanlış anlaşılmasın ama Mekke’nin bugünkü statüsü de tartışılabilecek bir statüdür. Tüm İslam Ülkeleri dönüşümlü veya koalisyon şeklinde burayı eşit yönetmede ortaklaşmalıdır. Bence elini güçlendirmiş bir Türkiye bunu da düşünsün!" dedi.

HDP Milletvekili Yıldırım, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Trump'ın Kudüs kararının üçüncü Dünya Savaşına yol açabilecek kadar çılgınca bir provokasyon olduğunu söyledi.

Yıldırım, Trump'ın bu kararla aslında İslam adına şiddete başvuran örgütlere bilinçli olarak bir nevi davetiye çıkardığını ve bu örgütler üzerinden İslam'ın terör üzerinden vurulacağını ileri sürerek, " Trump; Ortadoğu İslam Dünyasını oluşturan Türkiye, İran ve Arap devletlerinin başta Kürt sorunu olmak üzere etnik ve mezhepsel açıdan yaşadıkları ciddi iç sorunları bilerek ve bundan yararlanarak bu cesareti göstermiştir. Dolayısıyla bu devletlerin temel hak ve özgürlükler noktasında kendi bünyelerindeki farklı halk ve inançlarla derhal barışıp ortaklaşmaları gerekir. Aksi takdirde bütün hamasî nutukları havada kalır ve Trump bunlara sadece gülüp geçer" dedi.

"Kudüs ve Mescid-i Aksa siyaset üstü olarak görülmeli, hiçbir siyasete alet ve kurban edilmemelidir" diyen Yıldırım,  bu ciddi meselenin siyasî malzeme olarak kullanılmaması gerektiğini söyledi.

HDP'li Yıldırım, Mavi Marmara saldırısının ardından Türkiye ile İsrail arasından yapılan 20 milyonluk tazminat anlaşmasında yer alan  'Bu anlaşma, Ankara ve Kudüs’te 28 Haziran 2016 tarihinde eşit derecede akdedilmiştir' ifadesinin Kudüs’ü İsrail’in bir nevi resmi başkenti olarak kabul edildiği anlamına geldiğini ileri sürdü.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kudüs'ün Hz. Ömer ve Selahaddîn Eyyûbî zamanında olduğu gibi üç semavî dinin mensuplarının barış ve özgürlük içinde ortaklaşacakları bir statüye kavuşturulması gerektiğini söyleyen HDP'li Yıldırım, "Mekke’nin bugünkü statüsü de tartışılabilecek bir statüdür. Tüm İslam ülkeleri dönüşümlü veya koalisyon şeklinde burayı eşit yönetmede ortaklaşmalıdır. Bence elini güçlendirmiş bir Türkiye bunu da düşünsün!" dedi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!