SON DAKİKA

Haziran Hareketi yöneticisi Murat Karayel, Kırıkkale

Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN) Genel Yürütme Kurulu üyesi ve Odak Dergisi yazarı Murat Karayel, kaldığı Kırıkkale Hacılar

Bu haber 05 Ağustos 2017 - 16:15 'de eklendi.

Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN) Genel Yürütme Kurulu üyesi ve Odak Dergisi yazarı Murat Karayel, kaldığı Kırıkkale Hacılar F Tipi Cezaevi’ndeki tutsakların karşı karşıya kaldığı baskıları ve gasp edilen haklarıyla ilgili bir mektup göndererek yaşadıklarını aktardı.

Murat Karayel mektubunda tektip kıyafet dayatmasının yakında Kırıkkale Cezaevi’nde gündeme gelebileceğini belirten Karayel, içinde ayağa kalkmanın dahi mümkün olmadığı, tabutu andıran yeni ring araçlarıyla sevk edilmeye zorlandıklarını belirtti.

Hastane sevkleri konusundaki keyfiyetler, açık görüş hakkının gasp edilmesi, kitap ve dergi yasakları, atölyelerin kapatılarak yasaklanması, tutsakların kendi aralarında mektuplaşmalarının engellenmesi, sevk taleplerinin keyfice reddedilmesi ve mizah dergilerinin dahi içeriye sokulmadığına değinen tutsak Murat Karayel, gönderdiği mektupta yaşanan hak ihlallerini şu şekilde sıraladı:

– Resul Kocatürk, Hepatite bağlı Siroz şüphesiyle Ankara Numune hastanesine götürülüp getiriliyor. Keyfiyetten dolayı randevular çoğunlukla kaçırıldığı için arkadaşımıza 1.5 yıldır kesin teşhis koyulanbilmiş değil.

– 07. 06. 2017 günü Resul Kocatürk ve Sadık Sabancılara koli ile gelen Umut Dergileri ve ve kitaplar verilmedi. Yayınlar yasal ödemeli koli ama teslimi yapılmıyor. Aynı şekilde Selçuk Çelik’e gelen Devrimci Halkın Günlüğü ve Devrimci Demokrasi Gazeteleri verilmedi. Normal posta veya normal (ödemesiz) koli ile gelen kitap ve dergiler ise cezaevi personelinin müdahalesiyle postaneden geri çevrilip göndericisine iade ediliyor.

– Haziran Hareketi Cezaevi Komisyonunun buradaki tutsaklara Murat Karayel, Kemal Tufan, Cihat Özdemir ve Suleyman Yılmaz Bulduruç’a postaladığı referandum mektupları bize verilmedi.

– Mert Yazar’ın denetimli serbestlik hakkı “iyi halli olmadığı ve cezaevi kurulunun, örgütle bağı bulunmadığına dair rapor vermediği” gerekçesiyle gasp edildi.

– 15 Temmuz’dan sonra KHK’ler ve bakanlık talimatlarına dayanılarak açık görüşlerimiz iki ayda bire düşürüldü.

– Koli ve posta ile yollanan, ziyaretçilerimiz tarafından getirilen dergi ve kitapların verilmemesi sürüyor.

– Ziyaret haftalarında sohbet, spor atölye, kurs gibi tüm etkinliklerimiz iptal ediliyor.

– Temmuz ayından başlayarak ziyaret yerlerine yiyecek, içecek götürmemiz yasaklandı.

– Cezaevinden sevklerde tarifi zor bir ring kullanıma kondu.

– Havalandırmalara; sohbet, kurs, atölye, ziyaret salonlarına kamera takma çalışmaları hızlandı.

– Kandıra 2 Nolu F tipinden Veysel Kaplan’ın Selçuk Çelik’e, Kadir Yıldız’ın Zeynel Karabulut’a yolladığı mektuplar “örgütsel iletişim” iddiası ile alıcılara teslim edilmedi.

– 21. 06. 2017 tarihinde Cihat Özdemir’e koli ile gelen tişört “haki renkli” olduğundan verilmedi.

– Bayram açık ziyaretinde görüşçüsünün Süleyman Yılmaz Bulduruç’a getirdiği el işi ipleri “kantinden temin edilebiliyor”denilerek verilmedi. Oysa istenilen renk ve nitelikte ip, boncuk vb el işi malzemeleri burada bulunmuyor.

– 07. 07. 2017 tarihli açık ziyarette Murat Karayel, Kemal Tufan ile başka salonda ziyaret yapan Erdi Sidal, Selçuk Çelik’in ziyaret için verdikleri kantin siparişleri getirilmedi. Hücreden çıkarken beraber götürdüğümüz de engellendiğinden su ihtiyacı bile karşılanmadan ziyaret yapıldı.

– Yılmaz Karaaslan ve Mert Yazar’ın ilçe Cezaevine geçme hakları “istenilen cezaevleri dolu” denilerek kullandırılmadı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!