SON DAKİKA

HAVALİMANI İŞÇİLERİNE AKIL ALMAZ SUÇLAMALAR

Çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle yaptıkları eylemin ardından kaldıkları barakalara yapılan baskın sonucu yüzlercesi gözaltına alınan ve 31’i hâlâ tutuklu olan havalimanı işçilerine ilişkin iddianame hazırlandı.

Bu haber 08 Kasım 2018 - 1:44 'de eklendi.

Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı Terör, Kaçakçılık, Narkotik, Ekonomik ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan ve 61 kişinin şüpheli sıfatıyla yer aldığı iddianamede, sendikacı ve işçilere, ‘Görevi yaptırmamak için direnme, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, kamu malına zarar verme, toplantı ve yürüyüşlere silah veya aletlerle katılma, mala zarar verme’ suçlamaları yöneltildi.

Şüpheliler için hapis cezası istenen iddianame kabul edildi. İşçiler, Gaziosmanpaşa 14 Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

Delil olarak ‘şüpheli savunmaları, müşteki ifadeleri, olay tutanakları, görüntü inceleme tutanakları, kolluk fezlekesi, tespit tutanakları’ı gösterilen iddianamede olaya ilişkin, “14/09/2018 tarihinde 3. Havaalanı Şantiye (İstanbul Havaalanı) sahası içerisinde Akpınar Kampı olarak bilinen alanda yaklaşık 2.000 kişilik bir grubun çalışma şartları bahanesiyle toplandığı ve iş yavaşlatma, işe gitmeme, işe gidenleri engelleme şeklinde eylem yaptıklarının ihbarı üzerine bu hususun tespit edilmesi ile olay yerine ulaşan kolluk ekipleri tarafından eylemin yasal olmadığı, eyleme son verilmesi gerektiği, eyleme devam edildiği takdirde müdahale edileceği megafon ile yüksek sesle anons edilmesine rağmen kalabalık grubun eylemlerine devam ettiği ve olay yerinden ayrılmadıkları” ifadelerine yer verildi.

İşçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi için eylem yapmasını ‘yasadışı’ olarak niteleyen savcı, iddianamede şüpheli olarak yer alan kişilerin eylem sırasında aktif yürüyüşte yer aldıkları ve toplanan kalabalığı yönlendirdikleri belirtilen iddianamede, şüphelilerin, iş sahasına gitmeye çalışan servisleri ve işçileri zorla durdurarak çalışmalarına engel olduklarını iddia etti.

WHATSAPP’TAN HABERLEŞMEK SUÇ

Jandarma müdahalesi sırasında bazı kişilerin müdahaleyi engellemeye çalışmasının da suç unsuru olarak yer aldığı iddianamede işçilerin kendi aralarında iletişim kurmak için oluşturdukları belirtilen whatsapp grubu da suç konusu yapıldı. İşçilerin ‘Grup Direniş’ ismiyle whatsapp grubu kurduğu belirtilen iddianamede, “Whatsapp’ grubu oluşturdukları, bu whatsapp grubunda birbirlerini yönlendirdikleri ve bu grubun adını da “Grup Direniş” olarak belirledikleri anlaşılmıştır” denildi.

SAVCI İŞÇİ TEMSİLCİLERİ İÇİN ‘SÖZDE’ DEDİ

İddianamede eylemlerin ardından işveren temsilcileriyle yapılan görüşmelere katılanlar için ise ‘sözde heyet’, ‘sözde temsilci’ ifadeleri kullanılması dikkat çekti. Savcı, işçilerin örgütlü olduğu sendikaların yöneticileri için de ‘sözde sendika görevlisi’ ifadesini kullandı.

SENDİKA BAŞKANININ GÖREVİNİ YAPMASI SUÇ SAYILDI

İddianamede DİSK’e bağlı Dev Yapı İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut’un ise sendikal görevini yerine getirmesi suç olarak kabul edildi. İddianamede Karabulut için, “Olay günü şantiyeye gelerek işçileri yönlendirdiği, işçilere hitaben konuşma yaparak direnişi bırakmamaları noktasında telkinlerde bulunduğu belirtildi. Karabulut’un “Eylemlere sendika başkanının sorumluluğu gereği katıldım” şeklindeki ifadesine de iddianamede yer verildi.

İŞÇİLERİN CEZALANDIRILMASI TALEP EDİLDİ

Cumhuriyet Savcısı Ali Özgilik’in imzasını taşıyan iddianamenin ‘netice ve talep’ bölümünde şu ifadelere yer verildi:

“Yukarıda açık kimlik bilgileri yazılı tüm şüphelilerin fikir ve eylem birlikteliği içerisinde havalimanı şantiyesindeki eylemlere katıldıkları, şüphelilerin bu eylemlerde aktif olarak rol aldıkları, şüphelilerin yürüyüş sırasında ellerinde baretler, sopalar ve taşlarla etrafa zarar verdikleri, yürüyüşe bu şekilde katıldıkları, müdahale eden kolluk kuvvetlerine direndikleri, slogan attıkları, eylem öncesi ve eylem sırasında birbirlerini organize etmek amacıyla mesaj grupları kurdukları, müdahalede bulunan jandarma aracına baret atmak ve yumruk vurmak suretiyle zarar verdikleri ayrıca yine kamp sahasında bulunan araçlara ve kamptaki prefabrik yapılara zarar verdikleri, yolları kapatarak, işçi servislerinin önlerini keserek sahada çalışan işçileri çalışmalarını ve iş sahalarına gitmelerini engelledikleri, şüphelilerin tüm bu eylemlerine ilişkin kamera görüntülerine ait çözümleme tutanaklarının, whatsapp yazışmalarının, video görüntü tutanaklarının, şüphelilerin ikrarını içeren savunmaların, olay tutanaklarının dosya içerisinde derç edildiği ve bu şekilde tüm şüphelilerin üzerilerine atılı suçları işledikleri anlaşılmıştır. Açıklanan nedenlerle, şüphelilerin açık yargılamalarının mahkemenizde yapılarak, cezalandırılmalarına karar verilmesi iddia ve talep olunur.”

31 İŞÇİ VE SENDİKACI TUTUKLU

Kötü çalışma koşullarını gerekçe göstererek eylem yapan 3. Havalimanı işçileri ‘kamu malına zarar verme’, ‘polise mukavemet’, ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’, ‘iş ve çalışma hürriyetinin ihlali’ gerekçeleriyle tutuklanmıştı. En son tutuklamalarla birlikte sayı 37’ye yükselmiş, geçtiğimiz haftalarda tutuklu 6 işçi serbest bırakılmıştı.

NE OLMUŞTU?

3. Havalimanı inşaatında çalışan yüzlerce işçi 14 Eylül Cuma sabahı erken saatlerde iş bırakarak yönetim binası önünde toplanmıştı. Bu sırada olay yerine çok sayıda jandarma sevk edilmiş, kısa bir süre sonra işçilere saldıran jandarma, işçilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etmişti.

Müdahaleden kaçmaya çalışan bazı işçiler düşerek yaralanmış, bazıları da gazdan etkilenmişti. Öğle saatlerine işçilerin kaldığı Akpınar kampına çok sayıda çevik kuvvet ve TOMA sevk edilmişti. İşçilerin kaldıkları koğuşlara gece saatlerinde baskın yapılmış ve çok sayıda işçi gözaltına alınmıştı.

İşçiler 15 maddelik talep listesinin kabul edilmesi için eylem yapmıştı.

O talepler şöyleydi:

– Eyleme katılan işçiler işten atılmayacak.

– Habersiz şekilde işten atılanlar işe iade edilecek.

– Servis sorunu çözülecek.

– Yatakhane, lavabo, banyo temizlikleri düzenli olarak yapılacak, tahtakurusu sorunu çözülecek.

– Revir personelinin işçilerle ilgilenmesi, gerekli sağlık malzemelerinin temin edilmesi sağlanacak, işçilere dönük aşağılayıcı muamele engellenecek.

– Maaşların tamamı hesaba yatırılacak, elden maaş ödemesi yapılmayacak.

– Geçmişe dönük ödenmeyen ücretler ödenecek.

– İşçi ve formenler aynı yemekhanede yemek yiyecek.

– Sorunlara sebep olan İGA yetkilileri görevden alınsın.

– Talepler basın karşısında okunacak.

– İş cinayetleri çözülecek.

– 6 aydır maaşları yatırılmayan işçilerin ödemelerinin yapılması.

– Bayram ikramiyesi verilmesi.

– Azerbaycanlı işçilerin bulunduğu ekibin başı Selim Öztürk’ün yarattığı mağduriyet dolayısıyla işten atılması.

– İşçi kıyafetlerinin verilmesi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!