SON DAKİKA

HAVADA KRİZ! THY PİLOTLARA KAPIYI GÖSTERDİ

Türk Hava Yolları’nda (THY) Hava İş Sendikası ile toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinden uzlaşma çıkmadı. THY açıklamasında kısa çalışma ödeneğine ağustos ayında da devam edileceği belirtilirken Hava İş Sendikası da buna karşılık yaptığı açıklamada, THY yönetiminin önceki anlaşmada edinilen kazanımları da yok etmek istediğini belirtti.

Bu haber 02 Ağustos 2020 - 0:11 'de eklendi.
Abone ol

Türk Hava Yolları’nda (THY) Hava İş Sendikası ile toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinden uzlaşma çıkmazken taraflardan konuya ilişkin açıklama geldi.

THY açıklamasında kısa çalışma ödeneğine Ağustos ayında da devam edileceği belirtilirken pilotlara, “Sektördeki birçok havayolunun tercih ettiği en kolay ama en ağır yöntemi gücümüzün yettiği ölçüde bir çözüm olarak hiç aklımıza getirmedik. Bununla birlikte içinde bulunduğumuz olağanüstü döneme uygun olarak işverenlere kısmen veya tamamen ücretsiz izne ayırma hakkını sağlayan düzenlemeyi, çalışanlarımızın aleyhine olacağından tercih etmek istemiyoruz” denildi.

“VERİLEN SÖZLER TUTULMADI”

Hava İş Sendikası da buna karşılık yaptığı açıklamada, THY yönetiminin önceki anlaşmada edinilen kazanımları da yok etmek istediği aktarılarak, “Kifayetsiz ve muhteris işveren yöneticileri tarafından verilen sözler tutulmamakta, mutabık kalınan anlaşma maddeleri dahi değiştirilmekte ve sizleri açlık sınırının altına itecek teklifler sunulmaktadır” ifadelerini kullandı.

THY bünyesindeki pilotlar da sendikaya destek için genel merkez binasında toplanarak güç birliği yaptı.

THY’DEN SENDİKASIZ ÇALIŞANLARA KISKAÇ

Tüm bunlar yaşanırken Türk Hava Yolları, sendika üyesi olmayan çalışanlarla ilgili yeni ücret düzenlemesini duyurdu. Bu duyuru ayrıca bir kriz daha yarattı.

THY’den personele gönderilen açıklamada değişikliğin kabul edilmemesi haklı fesih sebebi olarak gösterildi.

Açıklamada, “Ortaklığımız tarafından zorlayıcı sebeplerden dolayı yapılan bu ücret düzenlemesinin şahsınızca da makul ve kabul edilebilir olarak değerlendirileceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte çalışma şartlarındaki bu esaslı değişikliği kabul edip etmeme hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca, 4857 sayılı İş Kanunumuzun 22’nci maddesi gereği de yapılan bu esaslı değişikliğin geçerli olabilmesi için 6 İş günü içerisinde yeni ücret şartlarını yazılı olarak kabul etmeniz gerekmektedir. (Zorunlu sebebe dayanan esaslı değişikliğin çalışan tarafından kabul edilmemesi, işveren açısından iş akdinin feshi için geçerli sebep teşkil etmektedir)” denilmesi büyük tepki çekti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

HOSTESLERE MOBBİNG İDDİASI

Üstelik THY yönetimi, kabin memurlarına gönderdiği bilgilendirmeyle büyük endişe yarattı.

AirportHaber’in edindiği bilgiye göre; THY online eğitimlerini tamamlayan kabin memurlarına “Eğitimler tamamlanmadı” notuyla bilgilendirme yaparak yüzlerce çalışana büyük korku yaşatıyor.

Söz konusu bilgilendirmeyi alan yüzlerce hostes, “Yaptığımız eğitimleri yapmadık gibi gösterip mobbing uygulanıyor” diyerek isyan etti.

Söz konusu bilgilendirmenin işten çıkarılma öncesi bahane olduğunu vurgulayan çalışanlar, THY’nin bu tavrına anlam veremedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!