SON DAKİKA

HATAY’DA SURİYELİLER İÇİN ÖZEL MEZARLIK YAPILDI

Hatay’a yerleşen Suriyelilerin cenazelerini defnetmesi için belediyeye ait mezarlıklarda ayrı bölümler oluşturuldu. Şimdiye kadar sınır ilçesi Reyhanlı’da 2 bin 348, Yayladağı’nda ise 491 Suriyelinin cenazesi bu mezarlıklarda toprağa verildi.

Bu haber 27 Eylül 2018 - 16:10 'de eklendi. Son Güncelleme27 Eylül 2018 - 17:39
Abone ol

Suriye sınırındaki İdlib’e komşu Hatay, ülkede 7 yıldır süren iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan mültecilerin yoğun olarak yaşadığı bir şehir haline gelen Hatay’da yaklaşık 500 bin Suriyelinin yaşamını sürdürdüğü belirtildi. Suriyelilerden 100 bini, Cilvegözü Gümrük Kapısı’nın da bulunduğu Reyhanlı ilçesinde barınıyor. Reyhanlı’da, kent genelinde olduğu gibi Suriyelilerin Türk toplumuna entegrasyonu için birçok çalışma yürütülüyor.

 

MEZARLIKLARDA AYRI BÖLÜM
Kentte yaşamını yitirenlerin cenazelerinin sınır ilçeleri Reyhanlı ve Yayladağı’nda, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait mezarlıklarda oluşturulan ayrı alanlarda toprağa verildiği öğrenildi. Kent genelinde çeşitli nedenlerle hayatını kaybeden Suriyelilerden 2 bin 348’i, belediyeye ait Reyhanlı Asri Mezarlığı’na, 491’i de yine belediyeye ait Yayladağı Asri Mezarlığı’nda ayrı bölümlerde defnedildi.

Reyhanlı Asri Mezarlığı’nda, Suriyeliler için ayrılan bölümde yer kalmadığı, bundan sonraki cenazelerin yine belediyeye ait Bayır Mahallesi’ndeki mezarlıkta toprağa verileceği belirtildi. Kentte yaşamını yitiren birçok Suriyelinin cenazesinin ise yakınları tarafından memleketlerine götürülerek, defnedildiği öğrenildi.

UYUM ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

Kentte, özellikle sağlık, eğitim ve din hizmetleri konularında Suriyeliler ile bölge halkı arasında uyum çalışmalarının yapıldığı öğrenildi. Bu bağlamda, Suriyeli öğrenciler için geçici eğitim merkezleri kuruldu. 15 bin 300 Suriyeli öğrenciden 5 bin 300’ü, geçici eğitim merkezlerinde, diğerleri de Türk öğrencilerle aynı okullarda bu sene ders başı yaptı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Geçici eğitim merkezlerinde bu yıl 4’üncü, 7’nci, 8’inci, 11’inci ve 12’nci sınıf öğrencileri eğitim görüyor. İlçede geçen yıl 26 olan geçici eğitim merkezi sayısı ise bu sene 16’ya düştü. 2 yıl içinde kademeli geçişle geçici eğitim merkezlerindeki tüm öğrencilerin Türk okullarına geçişinin sağlanacağı belirtildi.

Öte yandan, Suriyelilerin ibadetlerini yapabilmek için kurduğu dernekler aracılığıyla açtığı 14 mescit ise kapatıldı. Buralarda ibadet eden Suriyelilerin, camilerde Türklerle birlikte ibadetlerini yapması sağlandı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!