SON DAKİKA

Hastane tuvaletinde doğuma soruşturma açıldı

Sağlık Bakanlığı, Bartın Devlet Hastanesi son 4 yılda doğum sırasında 2 bebeğin öldüğü, 7 bebeğin sakat kaldığı iddialarıyla

Bu haber 05 Ağustos 2017 - 1:12 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bartın Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerinde son dönemde doğum sırasında çeşitli ihmaller sonucu 2 bebeğin öldüğü, 7 bebeğin sakat kaldığı ileri sürüldü. Sağlık Bakanlığı, 2013 yılından itibaren hastanede gerçekleşen doğumları inceleyeceği belirtildi. Ölen bebeklerden birisinin hastane tuvaletinde dünyaya geldiği ortaya çıkmıştı.

9 Şubat 2016’da 25 haftalık hamileyken hastaneye başvuran ve doğum sancısı gaz sanıcısı sanılarak müdahale edilmediği ileri sürülen 36 yaşındaki H.K.’nın ihtiyacını gidermek için girdiği tuvalette doğurduğu bebeği hayatını kaybetti. H.K.’nın, kendisiyle ilgilenmedikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğu ebe Ö.B.K. ve hemşire T.Ö. hakkında Bartın Valiliği, “Doğumun yatakta veya tuvalette olmasının bebeğin yaşayabilirliği açısından herhangi bir öneminin olmadığı” yönündeki bilirkişi görüşü doğrultusunda soruşturma izni vermedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Söz konusu iddiaların basına yansıması ardından Sağlık Bakanlığı Denetim Hizmetleri Daire Başkanlığı soruşturma başlattı. 2 müfettiş, hastanede 2014 yılından itibaren gerçekleşen ve şikayet konusu olan 16 doğumu inceleyecek. Müfettişler, hukuk mücadelesi de başlatan ailelerle görüşerek ifadelerini aldıktan sonra görevli sağlık personelinin de ifadelerine başvuracak. (DHA)

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

    Parlamento Haber | Korku yok!