SON DAKİKA

HASANKEYF’TE DRONE ÇEKİMİ İÇİN 452 BİN TL HARCANMIŞ

Hasankeyf’i sular altında bırakan Ilısu Barajı üzerinde binlerce lira ödenerek drone çekimi yapıldığı açığa çıktı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürlüğü, Ilısu Barajı üzerinde iki günlük drone çekimi ve organizasyon için 452 bin TL harcadı.

Bu haber 16 Ağustos 2020 - 1:37 'de eklendi.
Abone ol

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürlüğü ‘nün (EÜAŞ), tüm itirazlara rağmen inşa edilerek en az 12 bin yıllık tarihi olan Batman’ın Hasankeyf İlçesini sular altında bırakan Ilısu Barajı’nın çekimleri ve organizasyon işi için yaklaşık yarım milyon lira harcadı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, EÜAŞ “Drone İle Video Çekimi ve Organizasyon Hizmet Alımı İşi” adı altında 13 Temmuz tarihinde ihale düzenledi.

BirGün’den İsmail Arı imzalı habere göre, İhaleyi, tek başına katılarak 452 bin TL teklif veren Asil Organizasyon Anonim Şirketi’nin aldığı ve şirket ile EÜAŞ arasında 29 Temmuz tarihinde sözleşme imzalandığı açıklandı. Sözleşmede binlerce liralık ihale kapsamında sadece ‘iki gün boyunca’ Hasankeyf’e inşa edilen Ilısu Hidroelektrik Santralı üzerinde drone çekimi yapılacağı belirtildi.

DRONE ÇEKİMİ ÇOK ACİLMİŞ

İki günlük drone çekim ihalesi, Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı 21\B maddesi kullanılarak pazarlık usulüyle yapıldı. AKP iktidarında kamu kurumları ile belediyelerin amacına uygun kullanmaması nedeniyle çokça eleştirilen ihale yönetiminin, “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen hallerde veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması durumlarında” kullanılması gerekiyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

12 MİLYAR TL HARCANDI, İLÇE TAŞINDI

İki yakasını Dicle’nin ayırdığı tarihi Hasankeyf ilçesinin tarihi, 12 bin yıl öncesine kadar uzanıyor. 1981’de doğal koruma alanı ilan edilen Hasankeyf, Ilısu Barajı’nın yapılması kararlaştırılınca tarihi yerleşimin sular altında olacak olması nedeniyle 3 kilometre uzaklıkta yeni yerleşim kuruldu. 2019 yılı kasım ayında 12 milyar TL harcanan Ilısu Barajı’nda su tutulmaya başlanmasıyla Hasankeyf de geçen şubat ayından itibaren su altında kalmaya başladı.

289 HÖYÜK 199 KÖY VE MEZRA YOK OLACAK

Hasankeyf Koordinasyonu bileşenleri, baraj yapımı ile 40 köyün bütünüyle sular altında kaldığı ve 60 köyde de evlerin ve tarım arazilerinin büyük bir bölümünün suya gömüldüğünü açıklamıştı. Açıklamada, “Yanlış politikalar sonucu bugün en az 12 bin yıllık tarihe sahip antik Hasankeyf Kenti ile birlikte 289 höyük ve 80’i tümüyle olmak üzere 199 köy ve mezra sular altında bırakılıyor. Dicle Vadisi boyunca tufan ve talan devam ediyor. Her geçen saniyede bir canlı, bir ev, bir tarihi alan sular altında kalıyor” ifadeleri yer aldı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!