SON DAKİKA

HALKEVLERİ, YOLSUZLUĞU BELGELENEN İSKİ’NİN ÖNÜNDEYDİ ”ÇALDIKLARINIZI GERİ VERİN!”

Halkevleri, Sayıştay raporuyla tespit edilen usulsüzlüklere karşı İSKİ Genel Müdürlüğü önüne giderek “Dilekçelerimizle geriye dönük 5 yılda bizden çalınanın iade edilmesini isteyeceğiz” dedi

Bu haber 08 Kasım 2018 - 1:58 'de eklendi. Son Güncelleme8 Kasım 2018 - 02:05
Atatürk'ün Katilleri

İstanbul Halkevi de İSKİ Genel Müdürlüğü önüne giderek, “İSKİ’nin toplam bütçesini halktan aldığı fazladan paralarda denkleştirdiği aleni bir şekilde raporlanmış durumda. Bugün İSKİ’deki soyguna son verilmesi ve halktan alınan fazla bedelin geri iade edilmesi için buradayız” dedi.

Açıklama yapan İstanbul Halkevi Başkanı Cihan Uyanık, “Sayıştay raporunda, İSKİ’nin su tarife hesabını maliyetler üzerinden değil, bütçe tahminleri ve enflasyon üzerinden belirlediği söyleniyor. Ve son 5 yılda her yıl yaklaşık %10-15 arasında hatalı ve yüksek tutar üzerinden hesaplama yaparak vatandaşa fazladan fatura bedeli çıkarıldığını ifade ediliyor. Zaten pahalı olan su için İstanbul halkına hesaplama oyunlarıyla ekstra bedeller ödetiliyor” ifadelerini kullandı.

İSKİ, SAYIŞTAY’IN UYARISINI DİNLEMEDİ

Sendika.org’un haberine göre, Uyanık sözlerinin devamında raporda su bedeli tarifesi belirlenirken esas alınması gereken maliyetlerin “bakım bedeli” adı altında ayrı bir başlıkla ikinci kez alındığını söyleyerek, Sayıştay’ın 2016 yılı raporunda İSKİ’ye bunun belirtildiğini ancak İSKİ’nin uygulamaya devam ettiğini söyledi. Uyanık sözlerine şöyle devam etti:

Yine benzer şekilde atık su maliyetleri dahil toplam giderler üzerinden su tarife bedeli tespit edilmesine rağmen atık su tarifesinin ayrıca belirlendiği yani su tarifesinin içine atık su maliyetleri de dahil edilerek tarifenin olması gerekenden yüksek belirlendiği yazıyor.

‘ÖDENEN FAZLA BEDELLER İADE EDİLSİN’

“İSKİ’deki soygun başka bir kamu kurumu tarafından belgeleniyor” diyen Uyanık, “Krizin halkın cebinde yarattığı yangın İSKİ gibi kurumlarda yaşanan yolsuzluklarla ve her gün bir yenisi gelen zamlarla büyütülüyor. AKP hükümetiyse halkı krizden korumaktansa patronların çıkarlarının ve kendi iktidarının derdine düşmüş vaziyette” ifadelerini kullandı.

Uyanık sözlerinin devamında krizin bedelini halkın ödememesi için İSKİ ve usulsüzlükleri ortaya çıkan kurumların sorumlularının istifa etmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

Sayıştay denetiminde ortaya çıkan tüm bu kurum usulsüzlükleri fatura bedelimizin yüksek çıkmasına sebebiyet vermiş olup, geriye doğru 5 yıllık zamanaşımı süresince tüm faturaların usulsüz ve fazla hesaplamalar çıkartılarak yeniden hesaplanması ve vatandaşın fazla ödediği bedelin iade edilmesi gerekmektedir.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!