SON DAKİKA

HALKALI GÜNEŞ TUTULMASI DÜN GECE GERÇEKLEŞTİ

Yılın son Güneş tutulması, nadir görülen ‘halkalı tutulma’ şeklinde gerçekleşti. Özellikle Asya’da gözlemlenen tutulmada Güneş’in etrafında oluşan ‘ateş çemberi’ gibi görüntü binlerce kişi tarafından izlendi.

Bu haber 26 Aralık 2019 - 16:19 'de eklendi.

Bu yılın son Güneş Tutulması, Noel’in ertesinde, bugün gerçekleşti.

Güneş’in etrafında ateş çemberi gibi bir görüntü oluşturan ‘halkalı tutulma’ kuzey Pasifik ve Okyanusya’da son bulmadan önce özellikle Suudi Arabistan, Asya’da Hindistan’ın güneyi, Endonezya, Sumatra, Borneo ve Filipinler’de izlendi.

Tutulmanın izlenebildiği ülkelerde binlerce kişi ‘hayatta bir kerelik’ diye tabir edilen bu ana tanıklık etmek için toplandı. İnsanlar özel gözlüklerle ve özel güneş filtresine sahip teleskoplarla bu gök olayını izledi.

Tutulma, bu yılın son güneş tutulması olarak kayda geçti.

Tutulma, bu yılın son güneş tutulması olarak kayda geçti.

Halkalı tutulmada, yüzde 97'si kaplanan Güneş'in etrafında ateş çemberi gibi bir görüntü oluşuyor.

Halkalı tutulmada, yüzde 97’si kaplanan Güneş’in etrafında ateş çemberi gibi bir görüntü oluşuyor.

Hindistan'da güneş tutulmasının rahatça izlenebilmesi için okullar tatil edildi.

Hindistan’da güneş tutulmasının rahatça izlenebilmesi için okullar tatil edildi.

Güneş tutulması, Suudi Arabistan'dan da rahatça gözlemlendi.

Güneş tutulması, Suudi Arabistan’dan da rahatça gözlemlendi.

Bir sonraki güneş tutulması 2020 yılının haziran ayında gerçekleşecek.

Bir sonraki güneş tutulması 2020 yılının haziran ayında gerçekleşecek.

Hindistan’da okullar tatil edildi, maç ertelendi

Hindistan’da tutulma nedeniyle Mumbai ve Rajkot takımları arasındaki kriket maçı iki saatliğine ertelendi, doğudaki Odisha eyaletinde okullar, kamu kurumları ve mahkemeler tatil edildi.

Ancak hava kirliliğinin görülmemiş boyutlara ulaştığı başkent Yeni Delhi’de bu nedenle tutulma izlenemedi.

Başbakan Narendra Modi, “Pek çok insan gibi ben de çok heyecenalıydım ama maalesef bulutlar kapattığı için güneşi göremedim ama Kozhikode civarında anlık bir görüntü yakalayabildim” dedi.

HALKALI GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Ay’ın güneşin önünden tam kavuşumlu geçişinde güneşi tam örtmediği zaman gözlemlenir. Ay’ın çapı, güneşin ışık yuvarının çapının yaklaşık 400’de biridir. Ancak Ay’ın dünyaya uzaklığı, güneşin uzaklığının yine yaklaşık 400’de biridir. Bu yüzden Ay’ın dünyadan görünür büyüklüğü güneş ile yaklaşık olarak aynıdır. Ancak gerek dünyanın güneş çevresindeki gerek ayın dünya çevresindeki yörüngeleri tam daire olmadığından, ay her tam kavuşumlu geçişte güneşi tam olarak örtmez. Bu durumda, güneş diskinin ay tarafından örtülmeyen kısmı, dünyadan halka şeklinde gözlemlenir.

GÜNEŞ TUTULMASI NASIL OLUŞUR?

Ay Güneş’ten yaklaşık 400 kere daha küçük fakat bize Güneş’ten 400 kere daha yakın olduğu için gökyüzünde ikisi de aynı büyüklükte gözükürler. Bir Güneş Tutulması, Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girmesi ve bazı özel koşulların sağlanması neticesinde meydana gelir. Tutulmanın olabilmesi için, Ay’ın Yeniay safhasında olması ve Yer etrafındaki yörüngesinin düzlemi ile Yer’in Güneş etrafındaki yörünge düzleminin arakesit noktaları doğrultusunun Güneş’in merkezinden geçmesi gerekir. Diğer bir deyişle Güneş Ay ve Dünya aynı doğrultuda olmalıdır.

Bilindiği üzere bir yıl içerisinde 12 ay vardır. Yani Ay, Dünya etrafında yılda 12 kez dolanır. Dolayısıyla,eğer Ay’ın yörünge düzlemi Dünya’nınkiyle çakışık olsaydı, bir yılda 12 kez Güneş tutulması meydana gelebilirdi. Fakat durum böyle değildir. Ay’ın yörünge düzlemi ile Dünya’nınki arasında yaklaşık 5° 9′ lık bir açı vardır. Bu açı nedeniyle Dünya, Ay ve Güneş, Ay’ın Dünya etrafındaki her dolanımında tam olarak aynı doğrultuda bulunmazlar. Böylece her ay bir Güneş tutulması oluşmaz. Nitekim bir yılda en az iki, en çok beş Güneş tutulması meydana gelebilir.

2010 YILINDA EN UZUN TUTULMA GÖRÜLMÜŞTÜ

Yüzyılın en uzun Güneş tutulması olarak açıklanan ve gün doğumu sırasında Türkiye’den izlenmeye başlanan Güneş tutulması; Afrika, Hint Okyanusu ve Asya’nın doğusunu aşarak 300 kilometre genişliğinde bir alanı halkalı tutulması ile etkiledi. Ay dünya üzerine ilk tutulma izini Afrika’da sabah saat 07.14’de çizilmeye başlarken; bu çizilme 3 saat 34 dakika boyunca devam ederek, saat 10.59’da sona erdi.

Yüzyılın en uzun Güneş tutulması ‘Halkalı Tutulma’ şeklinde meydana gelirken; halkalı Güneş tutulması Afrika, Hint okyanusu ve Asya’nın doğusunu kat eden 300 kilometre genişliğindeki tutulma hattından halkalı olarak izlenebildi. Bu tutulma Doğu Avrupa, Afrika, Asya ve Endonezya’dan parçalı tutulma olarak seyredildi.

Tutulma Türkiye’den de güneş doğarken parçalı tutulma olarak izlendi. Halkalı tutulma Ay’ın gölgesi Türkiye saati ile 07.14’de Afrika’nın ortasına düşmeye başladı. Gölge 3 saat 45 dakika süreyle 12 bin 900 kilometre yol kat ederek saat 10.59’da Dünya’yı terk etti. Saat 09.06’da Ay’ın gölgesi Hint okyanusu üzerindeyken; en uzun tutulma süresi ve en büyük örtülme gerçekleşti. Burada halkalı tutulma 11 dakika 08 saniye sürerken, örtülmede yüzde 92 ile en büyük değerine ulaştı.

Tutulma parçalı olarak Türkiye’nin üç büyük ili olan İzmir’de saat 08.03, İstanbul’da saat 08.1e ve Ankara’da ise saat 08.14’ten itibaren izlenebildi.

Bir sonraki tutulma Haziran 2020’de

Halkalı Güneş Tutulması, Ay’ın Güneş’in önünden tam kavuşumlu geçişinde güneşi tam örtmediği zaman gözlemleniyor. Tutulma sırasında Güneş’in yüzde 97’si kapanarak ateş çemberini andıran bir görüntü ortaya çıkıyor.

Bir sonraki tutulma Haziran 2020’de gerçekleşecek ve Afrika’da dar bir alanla kuzey Asya’da gözlemlenebilecek.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!